banner51

Bu haber kez okundu.

SALGIN DURMADI REHAVET UYARISI GELDİ!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı güncel koronavirüs risk haritasında, en çok vaka görülen iller arasında 96,99'luk oranla 5.sırada yer alan Rize'de vaka sayısının, yeniden yükselişe geçtiği bildirildi.

            RTEÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kazım Şahin, geçen haftaya göre yüzde 21,01'lik artış gözlenen kentte vaka düşüşünün, rehavete yol açtığını ve bu nedenle yükseliş olduğunu belirtti.
            Sağlık Bakanı Koca'nın illere göre açıkladığı, 5-11 Haziran haftasının koronavirüs risk haritasında Rize'nin 100 bin kişide 80,15 olan vaka sayısı, 12-18 Haziran haftasının güncel haritasında 96,99'a yükseldi.

            Kent, güncel haritada en çok vaka görülen iller arasında 5.sırada yer aldı. D.Karadeniz Bölgesi'nde de vaka sayısında 1.sırada yer alan Rize'de, geçen haftaya kıyasla yüzde 21,01'lik artış gözlendi.

            İlde artan vaka sayılarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Şahin, önce yaşanan vaka düşüşünün, halk arasında rehavete yol açtığını ve bu nedenle vakaların yükseldiğini belirterek, herkesi uyardı.

            Vakalar Düşene Kadar Gayret

            Salgın tedbirlerine uyulması gerektiğini vurgulayan Şahin, "Daha önce bizle beraber vaka sayılarında çok artış olan D.Karadeniz'deki iller belli bir düşüş yakaladılar. Biz çayla beraber vaka sayılarında bir artış olacağını daha önceleri belirtmiştik, 1.sürgün çay kesimi tamamlandı. Bu arada vaka sayıları düştüğü için vatandaşlar rehavete kapıldı. Yaşanan bu rehavet döneminde insanlar cenaze ve düğün törenlerine katılımı arttırdılar. Kısıtlamaların da yavaş-yavaş kaldırılması ile beraber ilde de bir turizm hareketliliği başladı. İlde çok sayıda yabancı plakalı araç görmek mümkün. Bütün bunlar yeni vakaların olmasına bir sebep ve vaka düşüşünün önüne engel olarak çıkıyor. Gerekli hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmeye devam edeceğiz. Hem Rize'de hem Türkiye'de vaka sayıları belli bir oranın altına düşene kadar azami gayret göstermemiz gerekiyor" diye konuştu.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol