banner51

Bu haber kez okundu.

Soma'daki Faciaya Fındıklı'da dikkat çekildi
 Fındıklı'da bir grup, Soma'daki maden faciasına dikkati çekmek amacıyla basın açıklaması yaptı.

Sivil toplum örgütü, siyasi parti temsilcileri ile isçi ve vatandaşlardan oluşan bir gurup Fındıklı Merkez Camii önünde toplandı. Soma'daki maden faciasına ölenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. 

Burada gurup adına açıklama yapan DİSK Gıda-İş Sendikası Fındıklı temsilcisi Kadirhan Kadıoğlu, son açıklamalara göre 282 işçinin hayatını kaybettiğini ve yaralılarla birlikte yüzlerce ocağa ateş düştüğünü söyledi.

Kömür madeninde yüzlerce işçiden hala haber alınmadığını belirten Kadıoğlu, "Her gün, yeni bir işçi ölüm haberi ile sarsılıyoruz. Son on yılda 10 bin işçi, iş kazalarında can verdi. Bu rakamlar bile artık işçi ölümlerinin, kaza değil iş cinayeti olduğunu göstermektedir. 2014 yılı ilk dört ayında iş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi sayısı 396’dır. Bu ölümler, maliyet hesabıyla hareket edenler için birer rakamdan ibarettir. Patronların rakam olarak gördüğü her işçi kardeştir, ağabeydir, çocuk için babadır, anne için evlattır. Hangi maliyet hesabı, bir çocuğun babasına bir annenin evladına denk gelebilir. Bir insanın hayatı parayla ölçülebilir mi?"dedi.

Patronlar için kaç yaşamın söndüğü, kaç ocağa kor düştüğünün bir önemi olmadığını ifade eden Kadıoğlu, şunları aktardı:

"Varsa yoksa daha fazla kâr. Yılda en az, bin işçi ölüyor fakat yargılanan bir tane patron yok. Önlem almayan, çalışma koşullarını ağırlaştıran, 10- 12 hatta 16 saat çalıştıran, iş güvenliği önlemleri almayan patronlar hep cezasız mı kalacak? İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda denetim görevi bulunan bakanlıkların hiç mi suçu yoktur. İş yerinde yapılan denetimlerde bulunan kusurlara sadece birkaç bin lira para cezası kesmekle yetinen devletin ve gelmiş geçmiş hükümetlerin sorumlulukları yok mudur? İş güvenliği yasası dahil yapılan yasal düzenlemeler işçiyi değil patronların kârı düşünülerek yapılmaktadır. Soma Kömür İşletmelerinde sık sık madenci ölümlerinin yaşanması nedeniyle TBMM’ye 20 gün önce üç muhalefet partisinin milletvekilleri tarafından verilen “Araştırma Komisyonu kurulması” önerisi iktidar milletvekillerinin oyları ile ret edilmiştir."

"Taşeron işçi çalıştırma ile iş cinayetleri olmakta"

Yüzlerce işçinin can verdiği bu madende de taşeron çalıştırılmakta olduğunu anımsatan Kadıoğlu, "İnşaattan metal sektörüne her alanda yaygınlaşan taşeron çalıştırmanın sonuçları iş cinayetleri olmaktadır.  Basına yansıyan yalanlanmadığına göre içerde 15 yaşında çocukların kaçak olarak çalıştırıldığı ortaya çıkmıştır.İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemi almayan işverene sembolik para cezalarıyla işçi ölümleri engellenemez ve işçinin hayatı patronların insafına bırakılamaz. Sorumluluk siyasal iktidarlarda ve hükümet temsilcilerindedir."dedi.

Kadıoğlu, özelleştirme ve taşeron uygulamalarının son bulması gerektiğini belirterek, "Güvenceli iş, güvenceli gelecek için her gün en az bir işçi kardeşini kurban veren işçileri birleşerek mücadele etmeye çağırıyoruz. İşçi sınıfımıza ve ölen işçi kardeşlerimizin ailelerine baş sağlığı dilerken yaralılara acil şifalar diliyoruz. Başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı ve Enerji Tabi Kaynaklar bakanı olmak üzere siyasi sorumluluğu olanlar istifa etmeli ve başta patronlar olmak üzere tüm sorumlular yargılanmalı ve ceza almalıdır."dedi. 


"Çaykur’da iş kazalarına davetiye çıkarmakta"
Çaykur’da gelişmeler iş kazalarına davetiye çıkarmakta olduğunu kaydeden Kadıoğlu, şunları söyledi:
"Şimdi Çaykur’da da teknikte çalışan personel imalatta ve hiç çalışmadığı makinelerde görevlendirilmektedir. Ayrıca özel sektörde taşeron taşımacılık yapan bir özel fabrikaya ait kamyonda yabancı uyruklu işçiler kamyon devrilmesi sonucu yaşamlarını yitirmişlerdir. Çaykur’daki işçi açığı teknik personelin imalat yerlerinde çalıştırılarak kapatılmaya çalışılmaktadır. Yarın bir gün Çaykur’da parmağı, eli kopan yada başkaca kaza geçiren işçiler olursa bunun hesabını kim verecektir. Bir kamu kurumu olan Çaykur’un bir an önce bu benzeri uygulamalardan vazgeçmesi. Bütün bölümlerde çalışan işçilerin çalıştıkları makineler ve iş alanlarına ilişkin eğitim verilmesi ve işin vasıflarına uygun personelin görevlendirilerek ve her işçinin vasfına uygun kadroda çalıştırılmalıdır."
Bir süre slogan atan grup daha sonra dağıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol