banner51

Bu haber kez okundu.

SÜMER ORTAOKULU TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ

Fındıklı Sümer  Ortaokulu'nun “Mevsimlik Tarım Göçü Yaşayan Ailelerin Demografik Analizi” adlı projesi ile Coğrafya dalında , Elazığ’da yapılan 13. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Türkiye üçüncüsü oldu.


TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından ortaokul öğrenimine devam eden öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında araştırma yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlediği 13. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Fındıklı Sümer Ortaokulu “Mevsimlik Tarım Göçü Yaşayan Ailelerin Demografik Analizi” adlı projesi ile Coğrafya alanında Elazığ’da yapılan Türkiye finallerinde Türkiye üçüncüsü oldu.


            Danışman öğretmenliğini Sümer Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Yeşim Akyıldız’ın yaptığı 8. Sınıf öğrencisi Emine Üresin’in sorumlu olduğu projede okul çevresinde bulunan diğer illerden mevsimlik olarak çalışmak amacı ile gelen ailelere ev ziyaretleri yapılarak göç konusu ile ilgili röportajlar yapıldı. Ailelerin memnuniyetleri, sorun ve şikâyetleri dinlendi.


            Mevsimlik göçün nedenleri ve göçün eğitim çağındaki çocuklar üzerindeki etkileri araştırıldı. Tüm bu araştırma ve veriler sunum haline getirilerek Erzurum ilinde yapılan bölge finallerinde sergilendi. Burada yapılan yarışmalarda proje coğrafya alanında bölge 1 incisi oldu.
            Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ile Teknoloji, Tasarım ve Mühendislik Uygulamaları altında 10 bilim dalında; Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, Konya, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun ve Van bölgelerinde dereceye giren projelerin Türkiye finallerinin düzenleneceği Elazığ ilimizde 22-26 Nisan 2019 tarihlerinde sergilendi.


Projelerin sergilendiği tarihlerde öğrencimiz Emine Üresin akademik jüri üyelerinin huzurunda proje ile ilgili sunumunu yaparak kendisine sorulan soruları cevapladı. Sonuçlar ise 26 Nisan 2019 Cuma günü açıklandı. Sonuçlara göre Sümer Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Yeşim Akyıldız’ın danışmanlığını yaptığı 8. Sınıf öğrencisi Emine Üresin’in “Mevsimlik Tarım Göçü Yaşayan Ailelerin Demografik Analizi” adlı projesi Coğrafya alanında Elazığ’da yapılan Türkiye finallerinde Türkiye 3 üncüsü oldu. Öğrencimizi yarışmalarda ve sergilerde danışman öğretmen Yeşim Akyıldız ve okul müdürü Ercan Temiz yalnız bırakmadı.


Elazığ Fırat Üniversitesi Çok Amaçlı Spor Salonunda yapılan ödül törenine Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı, TÜBİTAK Başkanı, Vali Yardımcısı, Rektör ve Rektör Yardımcısı, Akademisyenler, Elazığ Milli Eğitim Müdürü ve misafirler katıldı.
     

    İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü baştaöğrencimiz Emine Üresin, danışman öğretmen Yeşim Akyıldız, okul müdürümüz Ercan Temiz olmak üzere projede emeği geçenlere teşekkür ederek, kutladı.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol