banner51

Bu haber kez okundu.

TOHUMLARI ALINDI KABAKLAR HALKA DAĞITILDI

Fındıklı Belediyesi ile Fındıklı Ziraat Odası’nın, doğal ve gübresiz tohum üretme projesinden arta kalan sebzeler, düzenlenen etkinlikle ücretsiz olarak Fındıklı halkına dağıtıldı.

            Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Cervatoğlu, bu tür etkinliklerle yurttaşlara tarımsal faaliyetleri özendirmeye çalıştıklarını söyledi.

            Etkinlikte konuşan Çervatoğlu, Türkiye’nin kalkınma yolunun tarımdan geçtiğine, tarımın kimyasal gübre kullanılmadan, ‘zehirsiz tarım’ yapılarak halkın olanın halka verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

            Ziyan Olmasın Diye!

            Dağıtılan sebzelerin geleneksel tohum üretiminden kalan, tohumları alınmış kabaklar olduğunu söyleyen Fındıklı Ziraat Odaları Başkanı Mehmet Ali Özsoy, şunları söyledi:

            “Geçen yıl ve daha önceki yıllardan 2 milyon tohum üretmiştik. Bu yıl tekrar aynı tohumları ilave ederek tohum üretmeye devam ettik. Ürettiğimiz tohumları aldık, sonra da artan kabakları halkımıza dağıttık. Tohumları da fındıklı halkına dağıtacağız. Tohumlarını aldığımız kabaklar ziyan olmasın paketledik, fındıklı halkına ücretsiz dağıtıyoruz.”

            Atıksız Üretim

            Fındıklı Belediyesi’nde yönetime geldikleri günden beri Ziraat Odası’yla birlikte tarım politikalarını geliştirdiklerini ifade eden Başkan Çervatoğlu ise şöyle konuştu:

            “Tarım birimimize Fındıklı Organik Üreticiler Birliği de katılmış oldu. Fındıklı’daki geleneksel doğal tarımı geliştirmek için çalışmalar yürütüyoruz. Tarım Parkı’nda gübre bile atmadan doğal olarak üretmiş olduğumuz ürünleri ücretsiz olarak Fındıklı halkına dağıtıyoruz. Atıksız üretim yapıyor, dönüşen atıklarımızı gübreye dönüştürüyoruz, diğer ürünlerimizi turşu yapıyoruz.

            Biz aslında tarımın ülkenin kalkınmasının temeli olduğunu düşünüyoruz. Tarımdan tamamen vazgeçtik kendimize yeten bir ülkeyken aslında muhtaç bir ülkeye geldik. Muhtaç bir ülke olmayalım diye kendi coğrafyamızda, kendi topraklarımızda halkımıza da tarımı özendirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda yapılan her türlü çalışmaya belediye olarak da destek veriyoruz bir fiil kendimiz de içerisindeyiz.

            Çünkü biz halkız, zehirsiz bahçeden zehirsiz gıdalar yemek istiyoruz. Biz, halkın olanı halka vermek istiyoruz. Tarım parklarımızda ürettiğimiz milyonlarca tohumu da halkımızla ücretsiz buluşturacağız.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol