banner51

Bu haber kez okundu.

VALİ BEKTAŞ, FINDIKLI’DA İNCELEMELERDE BULUNDU

Vali Bektaş’a Fındıklı Kaymakamı Vedat Yılmaz, Fındıklı Belediye Başkanı Adnan Özbalaban da eşlik etti. 

Vali Bektaş, ilk olarak Çağlayan Köyünde bulunan ‘Tarihi Rize Evlerini, ardından ‘Yeşil Yol Projesi’ kapsamında ihale edilen Aslandere-Gürcüdüzü Yaylası yol onarım çalışmalarını yerinde inceledi. Vali Bektaş, son olarak Çağlayan Köyünde bir girişimci tarafından faaliyete geçirilen soman balığı üretim çiftliğinde incelemelerde bulundu. 

İncelemeleri esnasında; Rize’nin birçok tarihi değere sahip olduğunu belirten Vali Bektaş,  “Sivil mimari özellikleri ile dikkat çeken tarihi Rize evlerini bu zenginliklerimiz arasında sayabiliriz. Yıllara meydan okuyarak günümüze kadar gelen bu kültür varlıklarımızın birçok örneğini, Çağlayan Vadisi’nde görmemiz mümkün” dedi. 

Doğu Karadeniz Bölgesinin yayla ve turizm merkezlerini üst kottan birbirine bağlayarak, bölgenin turizm potansiyelinin geliştirilmesi için planlanan Yeşil Yol Projesi kapsamında dikey bağlantı yollarının tamamlanması için çalışmaların devam ettiğini belirten Vali Bektaş, “Aslandere-Gürcüdüzü Yaylası yol onarım çalışmasını da bu kapsamda ihale ettik. Projeyi yaz aylarına kadar tamamlamayı hedefliyoruz. Bu yolun tamamlanması ile Çağlayan Vadisinin ve Gürcüdüzü Yaylasının sahip olduğu eşsiz güzellikleri yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunmuş olacağız” şeklinde konuştu. 

SOMON ÜRETİM ÇİFTLİĞİNDE İNCELEMELERDE BULUNDU

      Vali Bektaş, daha sonra Çağlayan Köyünde Hasan Akkuzu tarafından faaliyete geçirilen somon balığı üretim çiftliğine incelemelerde bulunarak bildi aldı. 

Yıllık 5 ton somon balığı üretim kapasitesine sahip çiftlikteki incelemeleri esnasında Vali Bektaş, “Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olması, balık üretimi açısından ciddi sayılabilecek iç sulara da sahip olmamıza rağmen su ürünleri yetiştiriciliği ve avcılığı konusunda istenilen seviyelerde değiliz. Bu tesis, yılda 5 ton somon balığı üretim kapasitesini yakalamış ve burada yetiştirilen balıkların tamamına yakını yurt dışına ihraç edilmekte.  Burada istihdam edilen yaklaşık 60 kişiyi ve buradan yurt dışına yapılan ihracatı düşündüğümüzde bu yerelde Rize’nin genelde ise Türkiye’nin ekonomisine ciddi bir katma değer kazandırmaktadır” şeklinde konuştu ve tesiste ikram edilen somon balığından hazırlanan menünün, Çağlayan Vadisi’nde ki doğal ve tarihi değerlerin yanında önemli bir zenginlik olduğunu belitti. 
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, bitki ve açık hava
Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi, gökyüzü, açık hava ve doğa
Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, ayakta, açık hava ve su
Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, oturan insanlar
Görüntünün olası içeriği: 5 kişi, oturan insanlar, masa ve yiyecek


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol