banner51

Bu haber kez okundu.

YAŞ ÇAY KAMPANYASI İLGİLİ SORUNLAR MASAYA YATIRILDI

Fındıklı Ziraat Odası öncülüğünde, yaş çay kampanyası sorunlar masaya yatırıldı.
 

           Fındıklı Belediyesi toplantı salonunda, Fındıklı Belediye başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu, Muhtarlar Derneği Başkanı Ecevit Hiçyılmaz, Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, köy ve mahalle muhtarlarının katılımı ile yapılan toplantıda, yaş çay alım politikalarındaki sorunlar görüşüldü.

           Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, yaptığı açıklamada, Fındıklı Ziraat Odası olarak çay üreticilerinin özel sektör tarafından mağdur edilmemesi için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, bu toplantıda ilçe olarak ortak bir görüş oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

             Yaş çay kampanyası yaşanan sorunlar karşısında herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini belirten Özsoy, "Köy ve mahallelerimizde çay alım merkezlerinde muhtarlarımızın oluşturduğu heyetler, üreticilerimiz ile birlikte Devlet Kurumu olarak halkımızın kurumu ÇAYKUR’a sahip çıkacağız. Devleti oluşturan biz vatandaşlar isek Devletin Fabrikası bizim fabrikamızdır. Önce bizim olanı yaşatacağız. Her üretici ÇAYKUR’a günlük kotasını satacak, arz ve talep dengesi oluşuncaya kadar bekleyeceğiz. Hiçbir özel sektör ile düşük fiyatlar dışında bir sıkıntımız yoktur. Hakkımız olan 2.90 TL’ye çay alan firmalara çayımızı toplayıp satacağız" dedi.

           Yaş çay kampanyası sorunlar karşısından çay üreticilerin haklı tepkilerinin olduğunu belirten Özsoy şunları aktardı:

          " Tepkileri karşısından ne yetkililerden, nede özel sektör firmalarından  olumlu geri dönüş olmadı. Artık  iş başa düşmüştür.Çay bölgesi olan Giresun’dan Artvin’e kadar 210 bin üretici birlik olup kendi sorunumuzu kendimiz çözeceğiz. 1.80 TL’ye hiç kazanmadan çay toplayıp kişilere hizmet edeceğimize, sahibi olduğumuz ÇAYKUR’a 2.90 TL’ den çayımızı satıp bekleyeceğiz.Daha önce söylediğim gibi hiçbir özel sektörle düşük fiyatlar dışında bir sıkıntımız yoktur. 2.90 TL’ye çay alan olursa çayımızı satarız. Bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil üzüm yemek istiyoruz.Kimse kusura bakmasın özel sektörümüzün patronları sıkıntılarını her gün peşlerinde koştukları boy boy resim çektirdikleri siyasiler ve bürokratlar ile çözmelidir.Vatandaş siyasileri seçimden seçime zor görüyor. Sıkıntısını 4-5 yılda bir fırsat bulursa anlayabildiği kadar anlatıyor uzun zaman görüşemeyince de unutuluyor doğal olarak"

          Çiftçinin  zaten sıkıntılı olduğunu kaydeden Özsoy, özel sektörün sıkıntısını çözecek ne güçleri nede yetkilerinin olduğunu söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol