banner51

Bu haber kez okundu.

Bir Kaçak Çay Operasyonu Daha

Çeşitli haber ajansları ve haber sitelerinde yer alan haberlere göre, Erzurum İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yüklü miktarda kaçak çay ele geçirdi.

Erzurum İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince yürütülen çalışmalar kapsamında yüklü miktarda kaçak çay nakledileceği bilgisinin alınması üzerine, Aziziye ilçesine kadar takibi yapılan M.O. yönetimindeki TIR’a düzenlenen operasyon sonucunda, piyasa değeri 200 bin TL olduğu kaydedilen 17 bin kilogram kaçak çay yakalandı.

Olayda ele geçirilen kaçak çaylara ve isnat edilen kaçakçılık suçunda kullanılan araca el konulurken; olayın şüphelisi olarak gözaltına alınan M.O. ise, “5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa muhalefet” suçlamasıyla adli makamlara sevk edildi.

Kaçakçılık işlemleriyle ilgili söz konusu çayların hangi firma veya kimlere ait olduğu, nereden işlem yapıldığı konusunda, ‘ticari sır kapsamında’ herhangi bir bilgi verilmezken; bazı vatandaşlar ise; bölgede yaşanan don olayı nedeniyle yaş çay rekoltesindeki azalmanın bu yöntemle kapatılmaya çalışıldığı esprileri yaparak olayı değerlendirdi.

Yakalanan kaçak çayların halkın önünde yakılması gerektiğini savunan bazı yaş çay üreticileri ise, “Örf ve adetlerimizi sömürdükleri, komşuyu komşuya düşman ettikleri yetmedi. Tarihimiz, kültürümüz yok edildi. Bu memleket çay sayesinde bugün ayakta duruyor. Yarınlarımızı da düşünmeliyiz. Eğer üretici dinlenmeyecekse, alsınlar kanunlarını başlarına çalsınlar. Emeğe, alın terine, ekmeğe uzanan eller bir an önce kırılmalıdır” şeklinde tepkilerini dile getirdiler.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol