banner51

Bu haber kez okundu.

Ceza yapılandırması için son 10 gün!
 Ödenmemiş trafik cezalarının faizlerinden kurtulmak için başlatılan uygulamaya başvuru süresiay sonunda doluyor. Vergi daireleri dışında www.gib.gov.tr sitesinden de borçları öğrenip, yapılandırdıktan sonra cezaları kredi kartıyla üç taksitle ödemek mümkün.


Geçtiğimiz ağustos ayında yürürlüğe giren ödenmemiş trafik cezalarının yeniden yapılandırılmasını sağlayan 6495 sayılı Kanun’dan yararlanmanın süresi 31 Ekim 2013 tarihinde doluyor. 31 Aralık 2010 tarihinden önce kesilmiş ama ilgilisine tebliğ edilmemiş trafik para cezalarını da kapsayan uygulama sayesinde, birikmiş borçların faizlerinden kurtulup, toplam üç taksitle ödeme yapmak mümkün.

AF KAPSAMINA NELER GİRİYOR?

31 Aralık 2010’dan ön­ce kesilen ve 2 Ağustos 2013 itibarıyla vadesi geldiği halde ödenmemiş olan ya da ödeme süresi geçmemiş bulunan trafik cezalarıyla aynı tarihler itibarıyla dava açılmış ya da dava açma süresi henüz geçmemiş olan trafik para cezaları af kapsamına giriyor. Uygulamadan yararlanabilmek için ceza tutanaklarının 31.12.2010 tarihinden önce düzenlenmiş olması gerekiyor. Bu tarihten sonra düzenlenen idari yaptırım kararlarında yer alan cezalar aftan yararlanamıyor. Ayrıca 31.12.2010’dan önce kesilmiş ancak 02.08.2013 tarihi (bu tarih dahil) itibarıyla ilgilisine tebliğ edilmemiş trafik cezaları da af kapsamına giriyor.

ENFLASYONA GÖRE AYARLANACAK

Söz konusu uygulama kapsamında trafik cezalarını yeniden yapılandıranlar, cezanın aslı üzerine yürütülmüş faizi ödemekten kurtulacak. Sadece geciken tarihe denk gelen TÜFE ve ÜFE’nin ortalamasına göre hesaplanan faizi ödeyecek. Bu cezalardan aslını ödemiş olanlar, yürütülmüş olan faizler içinde aftan yararlanabilecek.

600 LİRALIK CEZA 250'YE İNEBİLİYOR

Trafik cezalarını yapılandırmak isteyenler, www.gib.gov.tr internet sitesine, kimlik bilgileriyle giriş yaptığında ödenmemiş bütün trafik cezalarını sistemde görebiliyor. Yapılandırma işlemi sitedeki formu doldurarak yapıldığında, anında ödeme planı görünüyor. Üç taksi te kadar vade yapılabildiği gibi isteyenler kredi kartlarını kullanarak ödemelerini internet sitesi aracılığıyla yapabiliyorlar. Örneğin gecikme faiziyle birlikte 600 TL’ye ulaşan trafik cezası, yapılandırıldığında yaklaşık 250 TL’ye düşüp, üç taksitle ödenebiliyor.

YAPILANDIRMA NASIL YAPILIYOR?

Kanun kapsamına giren trafik cezalarında uygulamadan yararlanılabilmesi için

31 Ekim 2013 tarihine kadar, borcun bulunduğu ilgili vergi dairesine başvuru yapılması gerekiyor. Kapsama giren trafik cezaları nedeniyle birden fazla vergi dairesine borcu olan borçluların her bir vergi dairesine ayrı ayrı başvurmaları gerekiyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol