banner51

Bu haber kez okundu.

OVİT Tüneli ve Lojistik Köy Rize Ekonomisini Uçuracak!
 icaret ve Sanayi Odası Başkanı ŞABAN AZİZ KARAMEHMETOĞLU: 'Doğu illleri Karadeniz’le bu proje sayesinde buluşacak'

 

Odamızın 3 bine yakın üyesi var. 18 çalışan ve 3 milyon 100 bin liralık bütçeye sahibiz. Türkiye’de ilk akredite olan odalardan biriyiz. Amacımız Rize’nin ticaretine yön vermek, Rize’nin tüm geneline sosyal sorumluluk çerçevesinde hizmet etmek.

 

-OSB çalışmaları: Organize sanayi bölgesi (OSB) yıllardır Rize’nin hayali. 8-9 yıldır çalışıyoruz. Rize’nin arazi yapısı OSB için çok zor. Bugüne kadar OSB alanı için 18 milyon lira harcadık. OSB ilk etapta 540 dönem arazide faaliyete geçecek. Altyapı çalışmaları devam ediyor. Mart-nisan gibi arazi tahsislerine başlayacağız. Olayın sonuna geldik. Bölgemizde Doğu ile entegreli bir OSB 2014 sonuna doğru devreye girecek.

 

-OVİT Projesi: OVİT projesi Abdulhamit’ten bu yana 150 yıllık hayalimiz. Karadeniz’i kestirme yoldan Doğu’ya bağlayacak. Sayın Başbakan’ımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum, 150 yıldır dile getirilen bir projeyi cesaretle ele aldılar, sonunda bu hayal gerçek oluyor. 14 bin 700 metre uzunluğunda 2 tane tüp tünel Rize-Erzurum arasındaki toplam tünel uzunlukları 50 kilometreyi bulan bir yol ağı olacak. Bu proje, Doğu ile Karadeniz’in buluşması demek. Bu projenin gerçekleşmesine doğu’daki 16 oda da destek verdi. Bu proje bizim olduğu kadar onların da projesi. OVİT’le birlikte halklar bütünleşecek. GAP’ın ürünleri en kestirme yoldan Karadeniz Limanı’na ulaşacak. Herkes bu projeyi bekliyor. OVİT demek Doğu illerinin Rusya ve diğer devletlerle buluşması demek. Deniz-GAP projesi olarak adlandırabiliriz. 2015 itibariyle devreye girecek. Mardin’den kalkan araç 6 saatte Rize Limanı’na 6.5 saatte inecek. Bu proje sadece Rize’nin değil tüm Türkiye’nin yolu olacak.

 

-Turizm: Rize’de çaya en iyi alternatif turizm gibi gözüküyor. Bölgemiz flora zenginliği bakımından çok zengin. Ayder bölgesinde 200 çeşit flora var. Ayder ve İkizdere vadisinde ayrıca kaplıcalarımız var. Bunlar gelişebilir. Diğer taraftan 95 km doğumuzda Batum var. Burası üs haline geliyor. Bize çok yakın. Buradaki turizm hareketlenmesinden bizim de nasibimizi almamız lazım. Türkiye’de hiç olmayan yayla turizmi bizde rahat rahat gelişebilir. Yine kurivaziyer turizmi de yapılabilir. Bölge bu konuda aç. Buradan turizm firmalarına da sesleniyorum. Gelip bölgemizi görsünler. Çok değişik alternatifler var. Yatırımcılar bölgeye yabancı kalmasın. Bölgeyi ciddi anlamda düşünen büyük firmalar yatırıma gelmeye başladı. Turizm yatırım alanı olarak tahsis edilen alanlar var. BAE ve Katar gibi ülkelerin bizim bölgeye bakışı değişti. Burada ömürlerinde görmedikleri kadar yeşili, yağmuru ve sisi görüyorlar. O ülkelerden gelen turist sayısı artıyor. Ayder’de bir kayak pisti oluşturduk. Başka yerlerde de buna uygun yerler var. Gelecek her türlü yatırımcıya katkı vermeye hazırız.

 

-Diğer projeler: Ticaret Borsası’yla birçok proje yürütüyoruz. Birlikte yürüttüğümüz Çay Araştırma Geliştirme Merkezi çok büyük katkı sağlayacak. 2023 yılında ürünümüzü çok daha kaliteli ve rantabl hale gelmesi için organik çay tarımına yönlendireceğiz. Yine OVİT’i taçlandıracak olan lojistik köy projemiz var. İğdere’de olacak. Orada ticaret Borsası ile birlikte ortak çalışma yürütüyoruz.

 

Ticaret Borsası Başkanı MEHMET ERDOĞAN: 'Çay Araştırma ve Geliştirme Merkezi hayata geçiriliyor'

 

Odamız 1995 yılında çay üzerine değerlendirmeler yapmak üzere kuruldu. İlk kuruluşunda 12 üye vardı. Şimdi 280 üyemiz ile hizmet veriyoruz. Ayrıca bölgede yapılması gereken projeler konusunda çalışmalar yapıyoruz. Bizim kotasyonumuz çay, fındık ve canlı hayvan var ancak son dönemde buna kivi de eklendi. Kivi üretimi 2003’te başladı. Bugün Türkiye’de kivi üretimi 35 bin tona çıktı. Türkiye’ye yetecek ve ihracata yönelecek miktara ulaştı.

 

-Çay tarımı: Trabzon, Rize, Artvin ve Giresun’da üretilen çay Türkiye’de tüketilen çayı karşılıyor. 1.2 milyon ton yaş, 225 bin ton kuru çay üretiliyor. Yıllık 1.8 milyar dolar gibi bir hacme ulaşıldı. Tarımsal olarak ciddi bir rakam. Bu rakamın yüzde 80’i Rize bölgesinden.

 

-Kaçak çay: Türkiye’ye kaçak çay iki ayrı yolla geliyor. Biri resmi yollardan. Vergisi ödenmeden girenler var. Bunların sağlık yönünden kontrolü yapılıyor. Ama vergisi kaçırılıyor. Bir de illegal yollardan girenler var. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’dan giren kontrolsüz girişler var. Bunlar sağlık yönünden sakıncalı. Katır ve eşek sırtında taşınarak giriyor. Ama 2 yıldır güzel çalışmalar var. Bu yıl neredeyse girmedi diyebiliriz. Ama mücadelemiz sürmeli.

 

-Karadeniz’in icatları: Karadeniz’in coğrafi yapının özellikleri insanları icat yapmaya itiyor. Zorlukla mücadeleyi seviyoruz. İlk teleferik sistemleri Rize’de kuruldu. Böyle bir sistem oluşturuldu. Doğayla mücadele anlamında böyle bir yapıya ulaşıldı. Ayrıca değerli insanlar yetiştirdi. Bunu da coğrafi zorluğa borçluyuz.

-Çay projeleri: Çaya dönük 2023 yılı için stratejik projeler hazırladık. Özellikle çayımıza ve Rize’ye vizyon katma çabasındayız. 2023 yılına kadar ülkemize yeteri kadar çay yetiştirip ayrıca dünyaya 50 bin ton kuru çay satacağız. Bu projeyi yaparken ilimizdeki değerleri ortaya koyalım dedik. Dünyada çay yetiştiren ülkeler arasında en kaliteli ve organik çay bizde. Üzerine kar yağan ve 6 ay süreyle hiçbir zirai mücadele gerektirmeyen bir ürüne sahibiz. Bu değere sahip Hindistan’da bir bölge var. Orada uygulanmış. Biz de bunu uygulayıp dünyaya bunu satma yönünde çalışıyoruz. TSO ile birlikte proje geliştirdi. Çay Araştırma ve Geliştirme Merkezi kuruyoruz. AB’ye başvurarak 10 milyon Euro’luk destek aldık. 2014’ün ilk çeyreğinde temelini atacağız. Çok önümüzü açacak bir proje. Ayrıca Dubai’nin Palmiye Adası gibi bir ‘Çay Adası’ yapabilir miyiz dedik. Ama maliyetli olunca çay çarşısı projesini devreye soktuk. Çayın yanında yöresel ürünlerin de satıldığı bir projeyi hayatı geçireceğiz. Yer tespiti ile birlikte 2014 yılında bu da hayata geçmiş olacak. Ayrıca 2023 vizyonu çerçevesinde çay sektörünün gelişmesi için ürüne has bir Çay Kanunu yapılması gerekir.

-Sosyal projeler: TOBB’un da katkısıyla birçok proje gerçekleştirdik. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun himayesinde TOBB’un özel yatırımları da oldu. Kurulan Fen Lisesi ile bin civarında hizmet veren bir kompleks oluşturuldu. Yine Anadolu İmam Hatip Lisesi için protokol imzalandı. Birçok projeye de destek verdik. Kanser hastalarının yüksek olduğu bir bölgeyiz. Bir kanser araştırma merkezi kuruldu. Faaliyete başladı.

 

RİZE

 

Rize İli’nin Künyesi

Bulunduğu Bölge: Karadeniz Bölgesi

İlin Valisi: Nurullah Çakır

İlin Belediye Bşk.: Halil Bakırcı

Nüfus: 324.152 (2012)

Nüfus artış hızı: Yüzde 0.35 (2011-2012)

Yüzölçümü: 3.920 km2

Kişi başına gelir: 8.127 dolar (2012)

İşsizlik oranı: Yüzde 5.8 (2012)

Okuryazarlık oranı: Yüzde 95.7(2012)

İlin ihracatı: 385.4 milyon dolar (2012)

Kayıtlı şirket sayısı: 2408

ISO500’e giren şirket sayısı: 2 (2012)

ISO500’deki şirketler: Çaykur, Doğuş Çay

İl Ekonomisine yön veren ürünler: Çay, turizm

Yaş çayın üretim merkezi

 

Çayı , fındığı ve Anzer balıyla tarihi 4 bin yıl öncesine uzanan Rize 320 bini aşan nüfusuyla Türkiye’nin 56. kenti konumunda. Yaylaları, tarihi taş köprüleriyle maviyle yeşilin iç içe geçtiği bir kent olan Rize, Karadeniz illeri arasında sanayi işletmeleri sıralamasında 8. sırada. Sosyal ve ekonomik gelişmişlik açısından ise Rize tüm iller içinde 34’üncü. 83 ihracatçı firma sayısıyla 300 milyon dolar ihracat geliri elde edilen Rize, yaş çay üretimin merkezi konumunda. 50 bin hektarda yaş çay tarımı yapılmakta. 290 bin ton kuru çay üretimi gerçekleştirilmekte. Bölgede 200’e yakın çay işletmesi var. İlde fındık ise 2. ürün konumunda. Kivi de yeni bir ürün olarak öne çıkmakta. Ayrıca Anzer balıyla ünlü olan kentte 67 bin kovan bulunuyor. Rize’de OSB çalışmaları ise 2000 yılında başladı. Türkiye’nin önemli sınır kapılarına olan güzergahı nedeniyle Rize ihracatın ana üssü olmaya aday.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol