banner51

Bu haber kez okundu.

Rize'de olmayan havaalanına isim tartışması
 Rize’de havaalanı yapılması yönünde bir süreden bu yana kamuoyu çalışması yürüten Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grubu rapor hazırladı. Rapora göre Rize’de havalimanının bugünkü şartlarda yapılması halinde yıllık ortalama 850-900 bin yolcu ve günde ortalama 15-20 uçuş kapasitesinin oluşacağı tespit edildi. Raporda Havaş’ın Rize’ye günde 17 otobüs seferi düzenlediği ve özel araçları ile birlikte Trabzon Havalimanı’nı kullanan günlük yolcu sayısının ortalama 2 bin 500 olduğu belirtildi. Havaalanı ile ilgili henüz resmi bir adım atılmazken isim tartışması başladı. 
"HALKIMIZIN YÜREĞİNDE RECEP Tayyip Erdoğan İSMİ VAR"
Rize Kent Konseyi Havaalanı Çalışma Grub Başkanı Metin Topçu, Rize Havaalanı’nın yapılması halinde projenin Türkiye’ni 53’üncü havaalanını olacağını belirterek Rize’nin plaka numarası olacak havaalanına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adının verilmesinin kamuoyunda daha öne çıktığını söyledi. Topçu, "Havalimanın ismini halkımız yüreğine yazmıştır. O isim; ’Recep Tayyip Erdoğan Havalimanı’dır" dedi.
"İPSİZ RECEP HAVAALANI OLSUN"
MHP Rize İl Başkanı Cem Kazmaz ise, yapılması düşünülen Rize Havaalanı’na manevi hatırasını üst düzeye taşıyacak şekilde vatanı kurtaran Kuvayi Milliye Kahramanı, İstiklal Savaşı Gazisi, Rize’nin İstiklal Madalyalı evladı İpsiz Recep’ten başka birinin isminin verilemeyeceğini söyledi. Kazmaz, şöyle konuştu:
"Diğer yandan dünyanın uygar ve gelişmiş, demokrasi ile yönetilen hiçbir ülkesinde hayatta olan, politikaları tartışmalı, toplumun tamamına hitap etmeyen, halkının yarısından çok fazlası ile en hafif tabiri ile sorunlu siyasetçinin isminin bir havaalanına verilebilmesi de düşünülemez. Bu bakımdan Rize Havaalanına İpsiz Recep adının verilmesi şehit ve gazilerimize en büyük borcumuz olduğu tartışılmazdır."
ERDOĞAN 2009’DA “RİZE’YE HAVAALANI OLMAZ” DEMİŞTİ
2009 yılında Rize’de bir dizi açılışa katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize’ye havaalanı yapılmasının 'akıllıca' bir yatırım olmayacağını söylemişti. 
Erdoğan konuşmasında, “Bana diyorlar ki ‘Rize’ye havaalanı…’ Bende diyorum ki, ‘Kusura bakmayın Rize’ye havaalanı olmaz.’ Niye? Çünkü şurada Batum Havaalanı var. Öbür tarafta da Trabzon Havaalanı var. İnanın İstanbul’dan Atatürk Havalimanı’ndan çık Beşiktaş’a buradan daha geç gidersin. İstanbul’da oturanlar bilir. Öyleyse biz yatırımı yaparken dikkatli olacağız. Ekonomide bir kaide vardır, yatırım rantabl olan araziye yapılır. Zarar edeceksen oraya o yatırım yapılmaz."  

Muhammet KAÇAR/RİZE

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol