banner51

Bu haber kez okundu.

 ABD Pet Şişeyi Yasakladı!

Dicle Üniversitesinden Prof. Hamdi Temel’in yaptığı araştırmaya göre, pet şişelerde kanserojen içeren kimyasal maddeler tespit edildiği ifade edilirken; ABD’nin San Francisco Eyaleti’nde pet şişe ile su satışları eyalet genelinde yasaklandığı kaydedildi.

Bazı basın-yayın organlarında yer alan haberlere göre, Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBTAM) müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel’in pet şişeler üzerine yaptığı çalışmalar sonrası, ‘kanserojen içeren kimyasal maddeler’ etkilerini 10 yıl sonra gösteriyor.

Pet şişelerin içinde 3 farklı kimyasal madde bulduklarını ifade edenProf. Temel, “Daha sonra bu pet şişeleri 8 gün kadar güneş ışığında bıraktık ve daha sonra 3 kimyasal maddenin yanında antioksidanlar ve butalat tolüen bileşiklerini de tespit ettik. Belli bir zaman sonra, örneğin 10 yıl sonra bu zararlı kimyasalların gerçekten vücuttaki etkilerini göreceğiz. Çünkü bu tip kimyasallar hem böbreklere zarar veriyor hem solunum sitemine hem akciğere zarar veriyor ki belli bir zaman sonra da vücutta bunlar kansere kadar dönüşecektir” dedi.

 Pet şişelerden su tüketilmemesi gerektiğini kaydeden Temel, özellikle bebekler ve hamile kadınların pet şişelerden su içmemesi gerektiğini ifade ederek, “Damacana suları alındıktan sonra hemen cam şişelere koyulmalı. Türkiye’de bir pet şişe kirliliği var” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol