banner51

Bu haber kez okundu.

 Basen ve göbek eritmenin yolları
Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, bölgesel yağlanma ile diyet arasındaki ilişkiye dikkat çekti.

Sağlıklı ve dikkatli bir beslenme tarzıyla istenmeyen bölgesel kilolardan kurtulmanın imkânsız olmadığını söyleyen Şeber, bölgesel hafiflik sağlayan tüyolarını da sıraladı.

Basen bölgesinin zayıflamada en zor sonuç alınan bölge olduğunu belirten Şeber, “Ancak, diyet yaparken bazı tüyolara dikkat etmek göbek bölgesinde çok daha fazla incelme sağlayabilir. Basende leğen kemiği faktörüne dikkat! Basen bölgesi en zor incelen bölgedir. Basen bölgesinden kilo vermek isteyen kadınlar basenini inceltmeye çalışırken leğen kemiği genişliğini göz önünde bulundurmaz. Eğer kişinin leğen kemiği geniş ise ne kadar kilo kaybederse kaybetsin basen ölçüsü istediği standartla ulaşmayabilir” dedi.

Yalnızca basen eriten bir diyetin ne yazık ki bilimsel olarak tanımlanmadığını söyleyen Şeber, genelde medyada ve internette bu konuda yer alan bilgilerin çoğunun yanıltıcı olduğunu vurgulayarak, sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizi önerdi.

Ne kadar az şeker o kadar az göbek Beyaz şeker ve beyaz şeker içeren yiyecekler ve içecekler, kan şekerini hızla yükseltip hızla düşürüyor. Kan şekerinde meydana gelen bu dengesizlik daha hızlı acıkmaya neden olurken, aynı zamanda da karın bölgesinde daha fazla yağ depolanmasına sebep olur. Bu nedenle şeker tüketiminiz ne kadar az olursa göbek bölgesindeki yağlanma da o kadar az olacaktır.

Süt tüketimi yağ kaybını hızlandırıyor! Kalsiyumun karın bölgesi yağları üzerine etkili olduğu bilimsel çalışmalarca kanıtlanmıştır. Günde 2 su bardağı süt veya süt ürünü tüketenlerin tüketmeyenlere göre karın bölgelerinde daha az yağlanma olduğu tespit edilmiştir. spor yapanlarda spor sonrası tüketilen light süt, karın bölgesinden yağ kaybını hızlandırmaya yardımcı oluyor.

Patatesin de pirincin de sıcağına dikkat! Sıcak tüketilen patates, beyaz un ve pirinç gibi bazı gıdaların glisemik indeksi yüksektir. Glisemik indeksi yüksek olan bu yiyecekler aynı beyaz şekere benzer bir etki yaratarak, kan şekerini hızla yükseltip düşürür. O nedenle bu tür gıdaların beslenme düzeninde daha az yer almasına dikkat edilmesi gerekir.Her şeye rağmen incelemiyorsanız insülin direnciniz olabilir Dikkatli ve düzenli beslenmeye özen gösterdiğiniz halde göbeğinizin boyutunda hiçbir değişiklik fark edemiyorsanız,İnsülin direncinizin olup olmadığını kontrol ettirmek için mutlaka bir dâhiliye uzmanına başvurmalısınız.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol