banner51

Bu haber kez okundu.

İlaç tüketimi arttı, yılda 25 kutu ilaç tüketiyoruz
 Sağlık Bakanlığı, 2014 yılı sağlık verilerini açıkladı. Buna göre, son 10 yılda kişi başına ilaç tüketimi kutu bazında % 100 artış gösterdi. 2005 yılında kişi başına tüketilen ilaç sayısı 12 kutu iken rakam 2014 yılı sonu itibariyle 25 kutuya çıktı.

İlaç tüketiminde ilk sırayı mide-bağırsak ve metabolizma ilaçları alırken, bunu sistemik antienfektifler (enfeksiyona karşı kullanılan ilaçlar), solunum ve sinir sistemi ilaçları takip etti.

Raporda; tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımının, tedavi maliyetleri ve halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorun olarak devam ettiği belirtildi.

Bu nedenle akılcı ilaç kullanımı konusunda halkın ve sağlık çalışanlarının bilinçlendirilmesinin ve eğitilmesinin son derece önemli olduğu vurgulanan raporda; "İlaç, doğru kullanılırsa etkilidir. Ancak DSÖ'nün sıkça dile getirdiği gibi tüm ilaçların yaklaşık yüzde 50’si uygunsuz şekilde reçetelenmekte, satılmakta veya uygulanmaktadır. Tüm hastaların yarısından fazlası da doğru şekilde ilaç alamamaktadır. Birçok ülkede ilaç kullanımının izlenmesinde de ciddi sıkıntılar mevcuttur” denildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol