banner51

Bu haber kez okundu.

Nüfusun 6 Katı Hasta
 Rize’de biryılda, kent nüfusunun 6 katı hasta tedavi edildiği ifade edilirken; kentte artık bir şehir hastanesinin kurulmasının şart olduğu kaydedildi.

Rize’den yerel yayın yapan Olay53 adlı internet sitesinin haberine göre, Rize RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin 1 yılda Rize nüfusunun 3 katına hizmet verdiği öğrenildi.

Yaklaşık 330 bin nüfusa sahip Rize’nin şehir hastanesine olan ihtiyacı bir kez daha gün yüzüne çıktığı ifade edilen haberde, kentte, sadece Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 2015 yılı içerisinde il nüfusunun 3 katı, yaklaşık 1 milyon hastanın tedavi gördüğü bilgisine ulaşıldı.

İhtiyaca Yanıt Veremiyor!

2005 yılında 366 yatak kapasitesi ve günde 1000 hastaya poliklinik tedavi vermesi düşüncesiyle hizmete başlayan, 2008 yılında ise Eğitim ve Araştırma Hastanesine dönüştürülen hastanenin, aradan geçen 10 yılda artık ihtiyaca cevap veremez konuma geldiği ifade ettiği belirtildi.

Yatak sayısının 520’yi, günlük poliklinik sayısının ise 4 bin 500 ile 5 binleri bulan Rize Eğitim ve Araştırma Hastanesi, 152 akademisyen ve uzman hekim, 18 pratisyen doktor, 91 asistan doktor, 515 yardımcı personeliyle hizmet vermeye çalışıyor.

Başta Rize ve ilçeleri olmak üzere Artvin, Trabzon, Erzurum ve diğer yakın iller olmak üzere birçok ildeki hastalar tarafından tercih edilen hastane, yüzde yüze yakın yatak doluluk oranıyla da sınırlarını zorlamaya ve ihtiyaca cevap veremez hale gelmeye başladı.

25 Bin Ameliyat, 40 Bin Yatan Hasta

2015 yılı içerisinde yaklaşık 150 bini acil servis poliklinik, 850 bini de poliklinik tedavisi olmak üzere 1 milyona yakın poliklinik tedavisi yapıldığı bilgisine ulaşılan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, geçen yıl 25 bine yakın ameliyatın yapıldığı ve 40 bine yakın da yatan hastanın tedavisinin yapıldığı öğrenildi.

Kentte ayrıca bulunan ve yatak doluluk oranları RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi gibi yüzde yüze yakın seviyede olmasa da Rize Devlet Hastanesi, Pazar Kaçkar Devlet Hastanesi, Çayeli İshakoğlu Devlet Hastanesi ve Güneysu Tenzile Erdoğan İlçe Hastanesi de baz alındığında Rize’deki hastanelerin yılda 2 milyon dolayında hastaya hizmet verdiği ve bunun da Rize nüfusunun 6 katını aştığı açıkça görülüyor.

Şehir Hastanesi Talebi

Haberde ayrıca Rize’ye Şehir Hastanesi kurulması gerektiğinin artık gün yüzüne çıktığına işaret edilirken; Şehir Hastanesinin kurulabilmesi için en az 80 dönüm alana ihtiyaç olduğu da ifade ediliyor.

Engindere’de bulunan ve Çaykur’a ait Anatamir Çay Fabrikası ile Çiftekavak’ta devam eden Küçük Sanayi Sitesi’nin tamamlanmasının ardından bu bölgeye taşınacak olan eski sanayi sitesi yerinin Şehir Hastanesi’ne uygun olacağına da vurgu yapılıyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol