banner51

Bu haber kez okundu.

Sepsis her yıl 8 milyon insanı öldürüyor
 Uludağ Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nermin Kelebek Girgin, yılda 31 milyon sepsis vakası tespit edildiğini, bunlardan 6 milyonun yeni doğan veya çocuk hastalardan oluştuğunu söyledi. 

Her yıl dünyada 8 milyon insanın bu hastalıktan öldüğüne dikkat çeken Girgin, Dünya Sepsis Günü nedeniyle yapılan konferansta yeni araştırmalarla hastalığın derinlemesine incelendiğini söyledi. 

“Sepsis, aslında bizim düşündüğümüzden çok daha kompleks" diyen Prof. Girgin, şöyle devam etti: "Bazen yoğun bakım ya da hastanede yataklı kliniklerde çok ufak ayrıntı diye görülen hususlara dikkat edilmediğinde karşımıza sepsis tablosu çok ciddi şekilde çıkıyor. İnsan hayatına direkt tesir eden sepsis, yaptığımız tedaviyi anlamsızlaştırır ve işi daha karmaşık hale getirir.” 

DOĞUM SIRASINDA VE SONRASINDA RİSK ARTIYOR

Sepsis ile mücadeleye erken safhada başlandığı takdirde ölüm hızı ve oranının düşürülebildiğine dikkat çeken Girgin, “Bu yüzden dünyada sepsis kampanyası başlatıldı. Çok sık görülen, ölümcül ve masraflı bir hastalık. Sağlık Bakanlığı da konuyla ilgili kampanya başlattı. Dünyadaki sıklığı gittikçe artmaktadır. Dünyada her yıl görülen 31 milyon sepsis vakasının 6 milyonunu yeni doğan veya çocuk hastalar teşkil ediyor. Annelerde ise 100 binin üzerine sepsis çıkmaktadır. Özellikle doğum esnasında ve doğumdan sonraki ilk 15 gün materyal sepsisin riskli olduğu dönemlerdir. Sepsis yılda yüzde 8 ile 13 oranında artmaya devam etmektedir” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol