banner51

Bu haber kez okundu.

Ses kısıklığını ciddiye alın

 Ses kısıklığının en sık görülen nedenlerinden birinin üst solunum yolu enfeksiyonları olduğunu aktaran KBB Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ferhan Öz, bu enfeksiyonların tek başına ses kısıklığına yol açabildiğini söyledi. Ayrıca enfeksiyonların, burun ve sinüsleri tutarak seste çabuk yorulma, ve gıcık hissi gibi belirtilere neden olduğunu dile getiren Prof. Öz, ses kısıklığına neden olan sorunlan hakkında bilgi verdi. REFLÜ VE ALERJİ SES KISIKLIĞI YAPABİLİR Araştırmalara göre reflü, ses kısıklıklarının altında yatan en önemli nedenlerden biri. Reflünün ses üzerindeki etkisini Dr. Öz şöyle anlattı: “Midedeki asidin yemek borusuna kadar gelmesi ve asit salgısının yemek borusunun dışına çıkıp ses telleri üzerinde zehirleyici (toksik) bir etki yapması ses kısıklıklarına sebep olmaktadır. Reflünün tedavisi reflüye bağlı ses kısıklığının da düzelmesini sağlar.”Bir diğer faktörün de alerji olduğunu belirten Prof. Öz, alerjik bir insanın özellikle alerjenle karşı karşıya kaldığı dönemde ses kısıklığı, seste kabalaşma, çabuk yorulma ve seste çatallanma gibi sıkıntılar yaşadığını vurguladı.
ODÜL SESİN YANLIŞ KULLANILMASIYLA OLUŞABİLİR Her iki ses telinde de simetrik olarak oluşan nasırlaşma gibi kabarıklıklara nodül deniyor. Nodülün, sesin uzun süre yanlış kullanımı sonucunda oluştuğunu vurgulayan Öz, “Nodulü olan kişinin sesi kısıktır ve çabuk yorulur, tedavisi ise ses eğitimidir. Polip ise yine sesin yanlış kullanımına bağlı olarak gelişen akut bir yaralanmadır. Bilinçsiz şekilde yapılan ani bir bağırmaya bağlı olarak oluşan küçücük bir kanamayla ses telinde polip oluşabilmektedir. Polipler cerrahi olarak tedavi edilir.”KİST VE PAPİLLOM DA ETKİLİ Kistlerin, ses telinde salgı üreten bezlerin tıkanmasıyla oluştuğunu belirten Öz, ses kısıklığı yapan diğer etkenler ve tedavi yöntemleri hakkında şunları söyledi: “Kisti olan hastanın sesi genellikle çatallı bir sestir. Kistlerin tek tedavisi cerrahi girişimdir. İyi huylu bir tümör olan papillom hastalığı da ses kısıklığına sebep olur. Bu hastalığın en büyük özelliği ise sürekli tekrar etmesidir. Tedavisinde lazer kullanımı hastalığın tekrarlamasını azaltmaktadır. Erişkin kişilerde kanserleşme riski olan papillom, her zaman lazerle cerrahi olarak tedavi edilmesi ve kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır. REINKE ÖDEMİNİN EN ÖNEMLİ NEDENİ SİGARAGünde 1 paket ve üzerinde sigara içen kişilerde görülen ses telindeki şişmelere reinke ödemi adı verilmektedir. Seste kabalaşma, çatallanma ve yorulmaya neden olan bu hastalıkta tedavi cerrahi girişim ve sigaranın mutlak bırakılmasıdır. SES TELİ KANSERİNDE İLK BULGUİki haftadan daha uzun süren ses kısıklıklarında hastaların mutlaka bir KBB hekimine başvurmaları gerekmektedir. Özellikle sigara ve alkol kullanan, reflüsü olan kişilerde ses teli kanseri oluşma riski vardır. Ses teli kanserlerinde ilk bulgu ses kısıklığı olduğu için kanser erken evrede yakalanabilir, cerrahi veya radyoterapi ile başarılı şekilde tedavi edilebilir.

BU BELİRTİLERE DİKKAT • Ses kısıklığı şikâyetiniz 2 haftayı geçtiğinde,

• Ses kısıklığı ile birlikte; soğuk algınlığı olmadığı halde larenkste acı hissi, öksürürken ağızdan kan gelmesi, yutma ve yutkunma güçlüğü, boyunda şişlik görülmesi şeklindeki şikayetler olduğunda,

• Sesin birkaç gün boyunca tamamen kaybolması veya kalitesinde ciddi bir değişiklik görülmesi durumunda zaman kaybetmeden mutlaka konuyla ilgili bir KBB hekimine başvurulmalıdır.

Anahtar Kelimeler:
Ses Kısıklığı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol