banner51

Bu haber kez okundu.

Profesyoneller Liglerini Oynayarak Seyirci Hariç Her Tür Gelirini Katlarken Amatörler #EvdeKal'ıp Destek Bekliyor…

Bütün Dünyayı olumsuz etkileyen koronavirüs salgını ülkemizde de küçük esnaf olmak üzere, sosyokültürel yaşamı olduğu gibi amatör sporu da olumsuz etkiliyor.

            Son alınan kararlarla salgın döneminde profesyonel liglerin oynanmasına rağmen Bölgesel ve Yerel Amatör Liglerin oynatılmaması, bu alanda geçimini sağlayan binlerce teknik adam ve futbolcunun mağdur olmasına neden oluyor.

            Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını nedeniyle Mart ayından bu yana Bölgesel Amatör Lig (BAL) ve Yerel Amatör Liglerin oynatılmaması, futbolcusundan antrenörüne, malzemecisinden tesis çalışanına kadar binlerce geçimini sağlayan insanı mağdur ediyor.
            En son 31 Ekim tarihinde toplanan TFF Yönetim Kurulu, BAL ve Yerel Amatör Liglerin oynatılması veya oynatılmamasına dair kararın Ocak 2021 sonunda tekrar görüşüleceğini duyurmuştu.
            Yaklaşık 80 bine yakın kişinin bu liglerden para kazandığını ve 10 aydır liglerin oynatılmamasıyla futbolcular başta olmak üzere camiadaki insanların sıfırı tükettiğini söyleyen Türkiye Amatör Futbolcular Birliği Başkanı Emrullah Öztürk, liglerin oynatılmasıyla ilgili kararın biran önce açıklanmasını beklediklerini söyledi.
            220 Kulüp Oynatılmasını İstiyor!
            Rize'den yayın yapan Çay Tv'deki 'Yüz Yüze Spor' programına telefonla katılan Amatör Futbolcular Birliği Başkanı Öztürk, amatör liglerin oynanmaması için kendilerine birçok bahane sunulduğunu ve tüm bu bahanelere karşılık verdiklerini söyleyerek, amatör liglerin oynanmasını isteyen 220 kulüpten ıslak imzalı yazı aldıklarını söyledi.
            10 Aydır Amatör Futbol Oynanmıyor
            Kendilerine, Amatör Spor Kulüplerinin test maliyetlerini karşılayamayacakları ve tesislerin yetersiz olduğu şeklinde bahaneler sunulduğunu söyleyen Öztürk, “Test maliyetlerini kendi alacaklarımızdan karşılayacağımızı söyledik ama yine olmadı. Tesislerin yetersiz oluşu futbolcunun sorunu değil ki, 10 aydır amatör futbol oynanmıyor, bu süre içinde tesisler yapılsaydı. Ama yapmadılar” diye konuştu.
            Sigorta ve Sağlık Güvencesi Yok!
            “Altyapıya önem verilmesi lazım deniyor ama bu uygulama ile altyapının mutfağı kapatılıyor” diyen Öztürk, “Devlet desteğini çeksin, bugün Süper Lig dahi oynanmaz. Süper Ligde kulüpler trilyonlarca borçla oynayabiliyorlar. Ama bizler amatör futbolcuyuz. Sigortamız yok. Sağlık güvencemiz yok. Kazandığımız 3-5 bin lira bir para var. Buna engel olunmasın. Bize bu 10 ayda yaşadıklarımızı yaşatanlar, bize yaşattıklarını yaşamadan ölmesin” dedi.
            Sıkıntılar Çoğalıyor!
            Bu duruma karar verenlerin kendilerine, 2. Lig ve 3. Liglerin başladıktan sonra sorun çıkmaması halinde BAL Ligini de 2-3 haftaya başlatılabileceğinin söylendiğini ifade eden Öztürk, “O liglerde 10’uncu hafta geçildi. Bize 31 Ekim’de açıklama yapılacağı söylendi yine de bekledik ama o açıklamada da ucu açık kaldı ve Ocak ayında düşünüleceği belirtildi. Bu insanlar ev geçindiriyor. İntihardan bahseden çocuklar var. Eşinden boşanan hocalarımız var. Evinden atılan masörler var. Biz mağduruz, sıfırı tükettik” şeklinde ifadelerle tepkilerini dile getirdi.

            Öte yandan, amatür spr kulüpleri ve futbolcular sosyal medya üzerinden #AmatörFutbolMağdurları heştegi ile Türkiye Gündeminin ilk 10 konusu içinde yer almaya devam ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol