banner51

Bu haber kez okundu.

 Oto koltuğu ile bebek güvenliği

Eğer çocuk sahibiyseniz ve arabanız varsa, yolculuk sırasında çocuğunuzun güvenliği ve rahatlığı önemli bir sorundur. Özellikle araba kullanan anneler için çok büyük bir sorundur bebeğiyle yolculuk yapmak. Ana kucağını emniyet kemeriyle bağlayarak sabitlemenin ve hatta arabaya bağlamanın mümkün olduğu modellerle başlayan bu ihtiyaç,oto koltuğu için bebeğiniz artık kilosu fazlahale gelene kadar devam edecektir.

Isofix sistemi

Bebek ve çocuk koltukları için 2005 yılından itibaren her araçta üretilmesi gereken bir donanım olarak standartlaştırılmış sistemdir. Bu sistem ile oto koltuğu aracın şasesine sabitlenir. Türkiye’de pek çok araç hala bu özelliğe sahip olmamasına rağmen, özel bir tercih modeli haline gelebiliyor özellikle çocuklu aileler için.

Özellikle çocuk koltuğu alınırken isofix sistemli koltukların tercih edilmesi güvenlik açısından tavsiye ediliyor uzmanlar tarafından. Emniyet kemeri yardımıyla sabitlenen modellerden daha dayanıklı olduğu yapılan testlerle kanıtlanmış ve emniyet kemeri kullanmaktan daha güvenli bir yol olduğu belirtiliyor.

Alırken dikkat edilmesi gerekenler

İnternette ve bebek mağazalarında bu konuda çok fazla seçenek ve model bulunduğu için seçim işlemi zorlaşıyor. Seçilecek modele karar vermeden önce yaş aralıklarını bilmekte yarar var. Bebeğin ağırlığına ve yaşına göre çeşitli oto koltuğu modelleri vardır.

0-9 kilo arasındaki bebeğiniz için alacağınız oto koltuklarının yüzü arka koltuğa dönük modellerden seçilmeli ve kemik gelişimini henüz tamamlamadığı için yatar konumda olması gerekiyor. Omuz ve omuz altından geçen emniyet kemeri sistemleriyle birlikte üretilirler.

Bebeğiniz 9-18 kilo aralığındaysa, çocuğunuz kemik gelişimi endişesi duymadan oturabilse de güvenli bir oturma düzeyine ihtiyaç duyduğu için bu modeller çocuk güvenlik koltuğu olarak adlandırılır.

Eğer çocuğunuz 15 kiloyu geçtiyse, artık serbestçe oturabilir hale gelmiştir ancak yetişkin emniyet kemerleri henüz çocuğu korumaya yetmeyecektir. Bu nedenle bu kilo aralığından sonra çocuk emniyet koltuğu ve ayarlanabilir aparatlı modelleri olan ürünlere yönelmek gerekir. Çocuğunuz bu kilolar arasını hızla alacağı için, ayarlanabilir modellere yönelmek bütçeniz için daha iyi bir seçenektir.

İstediğiniz bütün oto koltuğu modelleri ve bebeğinizin ihtiyacı olacak başka her şey için, http://www.evmora.com/ana-kucagi-oto-koltugu adresini ziyaret edebilir ve hem hesaplı hem kaliteli alışverişin keyfini sürebilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol