banner51

Bu haber kez okundu.

 Sporcular Hangi Besinleri Tüketmeli?

Spor dalına göre, sporcuların besinleri değişebilir. Ancak hangi spor dalı olursa olsun, sporcuların tüketmesi gereken besin grupları vardır. Bu besin grupları; vitaminler, mineraller, amino asitler, karbonhidratlar, proteinler olarak sıralanabilir. Bu gruptan özellikle ağırlık sporu ile uğraşanlar için en önemlisi proteinlerdir. Sporcu beslenmesi, özellikle ağırlık sporu çalışanlar için en az proteinler kadar önemli olan amino asitlere de bağlıdır.

Bazı besin gruplarından faydalanabilmek için, o besinlerden çok miktarda tüketmek gerekir. Bu durumun zararı, o besinden fazla miktarda tüketildiği zaman, diğer besin gruplarına yer kalmamasıdır. Özellikle sporcu beslenmesi açısından bu durum, takviye gıdalar ile çözülür. Takviye gıdalar, besin gruplarından elde edilen özlerin, konsantre halde tüketiciye sunulmasıdır.

Ağırlık sporu ile uğraşanlar için hazırlanan takviye gıdaların çoğu protein esaslıdır. Protein kasların yenilenmesi için çokça tüketilmesi gereken gıdalardan bir tanesidir.

Amino Asitler ve Takviye Gıdaları

Piyasada satılan amino asitlerin birçoğu, protein açısından zengin ürünlerdir. Ağırlık sporu ile uğraşan insanların çok miktarda tüketmesi gereken ürünlerden bir tanesidir. Ağırlık sporu çalışıldığı zaman, kas hücreleri tahrip olur. Her ağırlık kaldırıldığı zaman kas hücreleri bozulur ve yok olur.

Dinlenme zamanlarında ve özellikle uyku zamanı kas hücreleri, eskisinden daha iyi ve daha hacimli olarak yenilenir. Bu duruma protein gıdasının etkisi de büyüktür.

Amino asitler hakkında daha fazla bilgi almak için; http://www.gnc.com.tr/kompleks-amino-asit adresinden bilgi alabilirsiniz.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol