banner51

Bu haber kez okundu.

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ VE  KESİNTİLERE SON VERİLSİN

CHP Rize İl Başkanlığı tarafından düzenlenen basın açıklamasıyla, asgari ücretten vergi ve kesintilerin kaldırılması çağrısı yapıldı.

            Rize kent merkezindeki 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında düzenlenen basın açıklamasına CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Merkez İlçe Başkanı Necati Topaloğlu, DİSK Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Olcay Ozak, DİSK Emekli-Sen Rize Şube Başkanı Osman Rakıcı ile il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri katıldı.

            Basın açıklaması sırasında konuşan DİSK Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Ozak, “Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin” çağrısında bulunarak, şöyle konuştu:

            “Ülkeyi yönetenlere göre ekonomi şahlanıyor ama işçi sınıfı başta olmak üzere geniş halk kesimleri için şahlanan tek şey işsizlik, pahalılık, faturalar, borçlar ve zamlardır.

            2022 kışına pahalılık ve işsizlik damgasını vuracak. Ülkeyi gerçek anlamda karakış bekliyor. 2022 Bütçesi ve asgari ücret belirlenirken geçinemiyoruz diye haykıran halkın ekmeği için somut önlemler almaya çağırıyoruz. Asgari ücret ve bütün ücretlerin asgari ücret kadarı için tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın ve net ödensin. Böylece tüm ücretler 750 lira artırılsın.

            Asgari ücret sonrası ilk vergi dilimine uygulanan tarife oranı yüzde 10’a indirilsin. Vergiye esas gelir dilimleri milli gelire göre artırılsın. En düşük emekli aylığı asgari ücret düzeyine yükseltilsin.”

            Çalışanın Sağlıklı Beslenme Hakkı Yok!

            Eylemde, CHP adına konuşan CHP Emek Büroları Temsilcisi Hüseyin Çiftçi de, Türkiye’de 7 milyondan fazla asgari ücretli çalışan ve ailelerinin açlık sınırı altında yaşadığını iddia ederek, “Açlık sınırı altında asgari ücret alan milyonlarca çalışanın dengeli ve sağlıklı beslenme hakkı yok. Kış aylarında domates yeme hakkı yok. Asgari ücretli çalışanlar aldığı ücretle kirasını, faturalarını ödeyemez durumda, çocuğuna okul harçlığı dahi verememenin ağır yükü altında. Telefon ve araba almaya hakkı yok ama geçmeyeceği üçüncü köprünün yapım parası kendisini açlığa mahkûm eden asgari ücretinden kesiliyor” dedi.

            Ağır Vergi Yükü!

            CHP'li Çiftçi açıklamasını şöyle sürdürdü:

            “Asgari ücretli çalışanlar açlığa ve yokluğa mahkûm edilmişken; bir yandan da ağır vergi yükü ile karşı karşıyalar. Asgari ücret, adı üzerinde en düşük ücrettir. Ve Türkiye’de toplumun en düşük gelire sahip olan asgari ücretlilerden yüksek oranda vergi kesintisi yapılmaktadır.

            4 Maaş Vergiye

            Bir asgari ücretli, yılın 4 ayından fazla bir sürede sadece vergi ödemek için çalışmaktadır. Öte yandan iktidar 10 yılda beşli çeteye tam tamına 128 kez vergi affı getirmiştir. Her bir kurumda 3’er 5’er maaş alan yandaş bürokratların bu ülkeye vergi ödeyip ödemediği belirsizdir. Yandaş şirketlerin vergi ödememek için mal varlıklarını başka ülkelerdeki banka hesaplarına gönderdiği, uluslararası belgelerce tescillenmiştir.

            Yandaşından almadığı vergiyi vatandaşından alan tek adam rejimi yandaşın borcunu vatandaşa ödetmektedir. Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapmak tek adam şahsım hükümetinin asli görevi haline gelmiştir. Türkiye’de vergi kaçıranları, vergi affından yararlananlar düşünüldüğünde, açlık sınırı altında yaşayan asgari ücretlilerden vergi kesintisi yapılması en büyük adaletsizliktir.

            Şu an asgari ücret brüt 3 bin 577 TL’dir. Asgari ücretten yapılan vergi ve SGK kesintilerinden sonra asgari ücretlinin eline 2,825 TL geçiyor. Çünkü asgari ücretliden gelir vergisi, SGK işçi payı, işsizlik sigortası prim payı, damga vergisi olmak üzere yapılan aylık toplam kesinti tutarı 752 TL’dir. Bir başka deyişle asgari ücretten kesintilere son verildiğinde, asgari ücretlinin geliri 752 TL artışla 3 bin 577 TL’ye yükselecektir.

            CHP olarak sadece 2018 yılından itibaren bu konuda TBMM’de defalarca kanun teklifi ve önergeler verdik. Başta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun imza sahibi olduğu, ‘asgari ücretten vergi kesintisine’ son verilmesine ilişkin verdiğimiz kanun tekliflerimiz halen mecliste bekletilmektedir. En son Ekim 2021’de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki Vergi Yasası görüşmelerinde ‘Asgari ücretlilerin gelir vergisinden muaf bırakılması’ önerisi partimizce sunulmuş, önerimiz AKP-MHP oylarıyla reddedilmiştir.

            Biz CHP olarak, asgari ücretliler vergi ödemesin, aldıkları ücretten herhangi bir kesinti olmasın, en azından asgari ücret insanca yaşanabilecek bir seviyeye çekilsin derken; AKP ve MHP ittifakı ısrarla ve inatla asgari ücretlilerin vergi yükü altında ezilmelerine, açlık sınırı altında yaşamalarına göz yummaktadır. Ekonomik buhranın en büyük bedelini; aç kalan, kirasını karşılayamayan, faturasını ödeyemeyen, asgari ücretliler ödemektedir. Asgari ücret en azından yeni yıla kadar 3 bin 577 TL seviyesine getirilsin. İktidara son çağrımız! Bu adaletsizliğe, bu hukuksuzluğa derhal son versin, asgari ücretteki vergi zulmünü ortadan kaldırsın. Eğer ki iktidar bu çağrımıza kulak vermez ise; seçim yakındır! CHP iktidarında asgari ücretlilere uygulanan vergi zulmüne son vereceğiz, vergi kesintisini kaldıracağız.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol