banner51

Bu haber kez okundu.

ÇAY ÜRETİCİLERİNDEN TEPKİ

Yaş çay sezonunun sonuna gelinmesine karşın, yaş çay alımlarında hala kota ve kontenjan uygulayan Çaykur, 2020 yılı yaş çay kampanyasını kısa süre sonra kapatacağını açıkladı.

            Çaykur'dan yapılan açıklamaya ise çay üreticileri tepki gösterdi.

            2020 yılı yaş çay alım politikalarındaki belirsizlik nedeniyle 1. sürgün Mayıs çay kampanyasından beri çayda kota ve kontenjan uygulayan ve bu nedenle de on binlerce çay üreticisini özel sektör çay fabrikalarına mahkum eden Çaykur, 2020 yılı 3. sürgün yaş çay kampanyasının sonuna gelindiğini ve kampanyayı kısa süre sonra kapatacağını açıklaması binlerce üreticinin mağdur olmasına neden oldu.

            Çaykur'un aldığı karara ise çay üreticileri, bölgede yüzlerce çay üreticisinin yüksek kesimlerde çay biçmeye devam ettiğini, tonlarca çayın hala dalında olduğunu belirterek tepki gösterdi. Çaykur’un bu durumda 3. sürgün yaş çay alımlarını kapatmasını özel sektöre hizmet olarak değerlendiren üreticiler, bu durumun düzeltilmesini istedi.

            'Çay Dalında Kalacak'

            Handüzü Yaylası Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği sözcüsü ve çay üreticisi Ceyhun Kalender şunları söyledi:

            “Çaykur'un kontenjanla çay almaya devam etmesi ve kampanyayı 13.10.2020 Salı günü (bugün) kapatacak olması sebebiyle zaten üçüncü sürgünün verimsiz olduğu yüksek köylerde çay dalında kalacak.

            Süre Uzatılsın

            Yüksek köylerde 3.sürgün geç kalıyor. Yüksek kesimlerde çayı geç olgunlaşan üreticileri için en azından kampanyanın 10 gün daha uzatılması lazım. Üreticilerin sesine Çaykur yöneticileri kulak vermelidir. Öyle görünüyor ki bu mağduriyet karşısında Çaykur bütün bu söylenenlere kulaklarını tıkamış ve bildiğini yapmakta kararlı.

            Özel Sektör Korunuyor

            Çaykur'un bu kararı, özel sektörü koruyup kollamak üreticiyi özele mahkum etmektir. Evet, özel sektör de çay alsın, fabrikaların bacası tütsün, ancak fırsatçılık yapmasın. Özel sektör, sezon ortasında yaş çaya kilo başına 3 TL'ye kadar fiyat verirken kampanyanın kapanmasıyla bu rakamı 2,5 TL'ye kadar düşürmüş açıkça fırsatçılık yapmıştır.

            Çaykur kota, kontenjan uygulamasının yanında 3.sürgün yaş çay kampanyası erken kapatması ile çay müstahsili özel sektöre mahkûm etmiştir. Sonuçta olan çay üreticisine oluyor. Üreticinin ton başına yaklaşık 500 TL'si cebinden alınıyor. Artık bu duruma bir çözüm bulma zamanı gelmedi mi? Kampanya neden vatandaşın çayını bitirmesine kadar açık tutulmuyor?

            Eğer özel sektör desteklenmek isteniyorsa, özel sektöre Çay-Kur'un şartlarında çay alma zorunluluğu getirilir ve sorun çözülmüş olur. Bu durumda İsteyen de istediği yere çayını satar. Böylece ne vatandaş ne özel sektör ne de Çaykur zor durumda kalır.”

            'Çaykur Kime Çalışıyor?'

            Fındıklılı çay üreticisi Avni Ertaş ise; “Kota ve kontenjan niçin var? Diye sorsan, 'Sorun yok, acele etmeyin çayın tümünü alacağız' açıklamaları eksik olmaz. Bugün Çaykur tüm alım yerlerini kapatıyor neden? Biz bugün yaş çay toplama işini bitiriyoruz, fakat etrafta ve yüksek yerlerde toplanacak tonlarca çay var. Çaykur kime çalışıyor" dedi.

            Birçok çay üreticisi ise sosyal medya hesaplarından Çaykur yöneticilerinin bu kararına çeşitli tepkilerini dile getirdiler. Tepkilerin bazıları şöyle:

           Ali Gümüş: "Yıllar önce özel sektörde Karçay diye bir şirket vardı. Dört ton çay aldı bizden gitti. Dönüp Allah razı olsun demedi. Merak etik, Cuma'lara gidiyor mu bu fabrikanın sahibi acaba?"

            Sevişan Ergüven: "Çay kur niye kapatıyor? Üretici elinde kalan çayını özele satsın diye mi? Bu haksızlıklar karşısında susuyoruz, artık susmamak lazım."

            Ethem Ertaş: "Rize milletvekillerinden biri TBMM'de yaptığı konuşmada, 'çay çiftçisinin hiçbir sorunu yok, olsaydı 3 dönemdir Rize’den vekil seçilmezdik” dedi. Bence çok haklılar."

            İlknur Ertaş: "Her çay zamanı Çaykur’un kafasına göre çalışmasından bıktık. Sanki bütün çaylar aynı anda geliyor, mecbur bekliyorsun. Kotan varken kapatıyorsun, kıyamet mi koptu, 1 hafta daha açık olsa. İşçi emeğinin fiyatları, pahalılık almış başını gidiyor bunların hepsi bizim suçumuz, sessiz kaldıkça başımıza vuran çok olur."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol