banner51

Bu haber kez okundu.

ÇAY ÜRETİCİSİNİN HAKKI GASP EDİLİYOR

CHP'nin Rize Fındıklı kökenli İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, hükümetin çay üreticilerinin haklarını gasp ettiğini belirtti.

            Hükümetin, özellikle de çay üreticilerinin hakkını gasp ettiğini ileri süren Bekaroğlu, AKP'nin kendi çıkardığı Tarım Kanununa uymadığını, çaya verilen kilogram başına destek priminin 2016'dan bu yana 1 Kuruş dahi artırılmadığını söyledi.

 • Çaydaki gübre desteğinin de dönüme 8 TL gibi komik bir fiyat olduğunu ifade eden Bekaroğlu, Rizeli, Karadenizli çay üreticilerinin hiçbir dönemde böyle bir hakaretle karşı karşıya kalmadığını da vurguladı.
  Yaptığı yazılı açıklamada, CHP olarak hazırladıkları Çay Kanunu teklifinde, 'taban fiyat' uygulamasına geçilmesini öngördüklerini kaydeden Bekaroğlu, "AKP ve MHP milletvekilleri destekleyip, bu teklifimiz kanunlaşsaydı, 2021 yılında yaş çay fiyatı 3 lira 87 kuruş olduğu için destekleme primi de kilo başına 39 kuruş olacaktı" dedi.
  Buna karşın Bekaroğlu, 2022 yılında yaş çay fiyatının en az 7 TL, destekleme priminin 70 Kuruş ve gübre desteğinin de dönüm başına 300 TL'den az olmamasını istedi.
  CHP'li Bekaroğlu'nun açıklaması şöyle:
  "Yeterli ve güvenli gıda sorununun giderek büyüdüğü günümüz dünyasında tüm devletler tarımı desteklemektedir. Bu çerçevede Türkiye de, 2006'da çıkarılan 5488 sayılı Tarım Kanunu ile Bütçeden, Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) yüzde 1’inden az olmamak üzere, tarıma destek olma kararı almıştır.
  Ne var ki AKP hükümetlerinin tarım destekleri hiçbir zaman GSYH’nin yüzde 1’i kadar olmamıştır. GSYH’nin 5,5 trilyon TL olduğu 2020 yılında tarıma 55 milyar TL destek verilmesi gerekirken ancak 22 milyar TL destek verilmiştir ki bu ancak GSYH’nin yüzde % 0,4’üne denk gelmektedir. 2021 yılında ise tarıma 66 milyar TL destek verilmesi gerekirken sadece 25,8 milyar verilmiştir.
  Bugün yaşanan gıda enflasyonu sorununun sebeplerinden biri, AKP hükümetlerinin çiftçinin hakkını gasp etmesi, Tarım Kanununun emrettiği miktarın ancak yarısı kadar destek vermesidir.
  AKP Hükümetleri, tüm ürünlerde devlet desteğini düşük tutmuş ve çiftçiyi mağdur etmiştir. En çok ihmal edilen ürün çay, en çok mağdur edilen çiftçi ise çay müstahsilidir. Tüm ürünlerde verilen destek yıllara göre artarken çaydaki destekleme primi 2016 yılından bu yana 1 Kuruş artırılmamıştır, hala kilo başına 13 Kuruş ödenmektedir.
  Başta Rizeliler olmak üzere çay müstahsiline yapılan haksızlık bununla sınırlı değildir. 2021 yılında çay bahçelerine dönüm başı 8 TL gübre desteği verilmiş; 10 dönüm çay bahçesi olan bir çay müstahsili için gübre desteği 80 TL tutmuştur. Geçen yıl tonu 2,500 TL civarında olan gübre fiyatı bugün 3-4 kat artmış, 10-11 bin TL olmuşken gübre desteği diye verilen bu miktar komik bir paradır! Nitekim evraklar ile uğraşmaya değmediği için çay müstahsilinin çoğu bu parayı almamaktadır. Bu, çay üreticisi ile alay etmek değil de nedir? Rizeli, Karadenizli hiçbir dönem böyle bir hakaretle karşı karşıya kalmamıştır.
  CHP olarak hazırlayıp TBMM’ye sunduğumuz çay kanunu teklifinde; devletin yaş çay alımı için taban fiyat uygulamasına geçmesi, açıklanan fiyatın altında alım yapılmasının önlenmesi, çay destekleme primi tutarının yaş çay taban fiyatının yüzde 10’undan az olmamasını öngördük. AKP ve MHP destekleyip bu teklifimiz kanunlaşsaydı 2021 yılında yaş çay fiyatı 3 lira 87 kuruş olduğu için destekleme primi kg başına 39 kuruş olacaktı.
  Yaş çay alım fiyatları geçmiş yıllarda hep üreticinin mağduriyetine yol açacak şekilde düşük tutulmuştur. Enflasyon, yağmur gibi gelen zamlar ve hayat pahalılığı göz önüne alınarak, 2022 yılında yaş çay fiyatı, üreticinin alın terinin karşılığını alabileceği şekilde en az 7 TL olmalıdır. Bu taban fiyat olmalı, hiç kimsenin taban fiyatın altında yaş çay alımı yapmasına izin verilmemelidir. Destekleme primi de alım fiyatının yüze 10’u, yani 70 Kuruş olmalı ve dönüm başına 300 TL’den az olmamak üzere gübre desteği verilmelidir.
  Yaklaşan yeni çay sezonunun çay üreticilerimiz, Rize’miz, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol