banner51

Bu haber kez okundu.

ÇAYKUR HEMŞİN FABRİKASINDA KAZAN PATLADI

Çaykur'un Rize Hemşin'deki Organik Çay Fabrikasında meydana gelen patlamada ilk etapta 1 işçi hayatını kaybetti, olayda yaralanan diğer bir işçi ise hastaneye kaldırıldıktan 2 gün sonra hayatını kaybetti.

            Edinilen bilgilere göre Hemşin Ortaköy Mahallesinde Çaykur’a ait Organik Çay Fabrikasında henüz belirlenemeyen bir nedenle, sabah saat:08.00 civarında kazan patladı. Patlamada işçilerden ve aynı zamanda güreşçi olduğu öğrenilen Sinan Taşkın, olay yerinde hayatını kaybetti. Patlamada Ramazan Hacısalihoğlu ise ağır yaralandı. Vücudunda ağır yanıklar oluşan Hacısalihoğlu, ambulansla Rize Devlet Hastanesine kaldırıldı.

            Rize Vali Yardımcısı ve Hemşin Kaymakamı Sedat Sezik ile Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, olay sonrası fabrikaya giderek incelemelerde bulundu. Fabrikada üretime ara verilirken olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

            Çaykur Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim, yaptığı açıklamada, olayın sabah vardiya değişimde meydana geldiğini söyledi. Alim, “Savcı bey değerlendirmesini yaptı. Tutanaklar tuttu. Muhtemelen su olmamasından kaynaklı. Üç kazan var. Bir tanesinde bu oluyor. Netleşince paylaşım yapacağız” dedi.

            Emniyet güçleri olay yerinde geniş güvenlik önlemleri alırken, Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar da fabrikaya giderek heyetle birlikte inceleme yaptı.

            Çaykur Genel Müdürü Alim, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, olayın sabah vardiya değişimde meydana geldiğini ve üzüntülerinin büyük olduğunu söyledi. Bir çalışanın vefat ettiğini, birinin yaralı olduğunu kaydeden Alim, "Yanıkları var, hastanede tedavi altında. Neden meydana geldiği ile ilgili değerlendirme yapılıyor. Tutanaklar tutuldu" ifadelerini kullandı.

            Taziye ve Geçmiş Olsun Mesajı

            Olay sonrası Çaykur'dan yapılan açıklamada, "Kurumumuza ait Hemşin Organik Çay Fabrikası'nın kazan dairesinde meydana gelen kazada çalışanlarımızdan Sinan Taşkıran hayatını kaybetmiş, Ramazan Hacısalihoğlu ise yaralanmıştır. Olayla ilgili adli soruşturma başlatılırken, teknik ekiplerimizce kazanın meydana geliş nedeni çok yönlü araştırılmaktadır. Elim olayda hayatını kaybeden mesai arkadaşımıza Allah'tan rahmet, ailesi ve camiamıza başsağlığı diliyoruz. Yaralı çalışanımıza acil şifalar diliyor, bir an önce sağlığına kavuşmasını temenni ediyoruz" denildi.

            Ölü Sayısı 2'ye Yükseldi

            Öte yandan olaydan 2 gün sonra, olayda ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan işçinin de hayatını kaybettiği öğrenildi.Meydana gelen patlamada işçilerden Sinan Taşkın olay yerinde hayatını kaybetmiş, Ramazan Hacisalihoğlu ise vücudundaki ileri derece yanıklar nedeniyle Rize'deki müdahalenin ardından Trabzon'a sevk edilmişti.

            İşçi Hacısalihoğlu'nun (46), Trabzon'da tedavi gördüğü hastanede tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı ve yaşam mücadelesini kaybettiği öğrenildi. Evli ve 2 çocuk babası Hacısalihoğlu'nun cenazesi, yakınlarınca alınarak Rize'ye getirildi. Olay yerinde hayatını kaybeden Sinan Taşkın'ın cenazesi ise önceki gün Pazar'da toprağa verilmişti.

            İş Cinayetlerine Karşı Önlem Alınsın!

            Çaykur Hemşin Organik Çay Fabrikasında Cumartesi günü yaşanan patlama ile ilgili olarak Disk'e bağlı Gıda-İş Sendikasından, Genel Başkan Seyit Aslan imzasıyla yapılan açıklamada, olay 'iş cinayeti' olarak nitelendirildi.

            Aslan, açıklamasında, 'iş cinayetlerine karşı derhal önlem alınmasını' isterken; "Patlama anında Sinan Taşkın kardeşimiz kaybetmiştik. Patlamada ağır yaralanan Ramazan Hacısalihoğlu arkadaşımızı ise dün gece yattığı hastanede kaybettik. Öncelikle arkadaşlarımızın ailelerine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Bu iki arkadaşımızın ölümüne neden olan denetimsizlik, ihmal ve yoğun çalışma temposudur. Çaykur Genel Müdürünün ilk açıklamasında hayatını kaybeden ve çalışan işçilerin ihmali varmış gibi söylemlerini kınıyoruz" dedi.

            Kaynak Yerinden mi Patladı?

            Yaşanan patlamanın işçilerin ihmali ile uzaktan yakından bir alakası olmadığı ileri sürülen açıklamada Aslan,  "Esas olarak Çaykur’u yönetenlerin ihmali vardır ve bunun üzerini kapatmak için yapılan açıklamaların altı boştur ve temeli yoktur. Aldığımız bilgiler, yaptığımız görüşmelerdeki sonuç bunu göstermektedir. Doğalgaz kazanının kaynak yerinden patladığı gelen bilgiler arasındadır. Kazanın yıllık bakımının yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa nasıl bir rapor tutulduğu kamuoyuna açıklanmalı. Kaza sonrası fabrikaya gelen teknik heyete baskı yapıldığı, raporun tutulmasında yönlendiricilik yapıldığı, bu nedenle heyetin rapor tutmadan fabrikadan ayrıldığı iddiaları dolaşmaktadır" diye konuştu.

            Yetkili Ama Etkisiz Sendika

            Aslan, açıklamalarını şöyle tamamladı:

            "Rize Valiliğinden, yaşanan sürecin açıklıkla yürütülmesi, gelişmelerden kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini talep ediyoruz. Olayda ihmali olanların derhal açığa alınmasını, görevden el çektirilmesini istiyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının etkin ve tarafsız soruşturma başlatmasını talep ediyoruz. Söz konusu olan bir kamu kurumudur. Her fabrikada kazanlar vardır, bu kazanların bakımları yapılmış mıdır, yapıldıysa raporları var mıdır, yoksa kağıt üzerinde mi raporlar tutuluyor ve yazılıyor? Bunların açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Çaykur’da İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği önlemlerinin yeterli olmadığını, daha önce belirtmiştik ve önlemlerin, denetimlerin yapılmasını ifade etmiştik. Fabrikalarda işçi sağlığı ve iş güvenliği kurulları çalışmıyor, toplanmıyor, raporlar kağıt üzerinde kalıyor. Diğer bir sorun personel eksikliğidir. Personel eksikliğinin acilen giderilmesi gerekiyor. Bir diğer sorun ise, kendisini yetkili olarak gören ama etkili olmayan Özgıda-İş Sendikasının yaşanan ölümler karşısında pasif tutum almasıdır. İşçilere baskı yaptırmak yerine, işçilerden tarafa bir tutum alınsa bu yaşanan ölümlü kaza olmayacaktı. Çaykur Genel Müdürlüğünün açıklarını kapatmak yerine işçilerden yana tutum alsa çalışma koşulları değişecek, çalışma koşuları bu kadar ağır olmayacaktı. Sonuç olarak başta Çaykur Genel Müdürlüğü ve yetkili ama etkili olmayan sendikanın bu süreçte payı büyüktür. Yaşanan işçi ölümlerinin her açıdan takipçisi olacağız, sorumlularının açığa çıkartılması ve yargılanması için mücadelemizi sürdüreceğiz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol