banner51

Bu haber kez okundu.

Cezaevlerinde Boşalt-Doldur Dönemi

            Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Resmi Gazete'de yayımlanan 671 S.Kanun Hükümde Kararnameyle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle ilgili, "Düzenleme, bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir" dedi.

            Düzenlemenin 1 Temmuz 2016'dan önce işlenmiş suçları içerdiğini belirten Bozdağ, "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar nedeniyle mahkum veya mahkum olacaklar bakımından iki önemli düzenleme yapılmaktadır. Koşullu salıverilmeye dair 'bir yıl', 'iki yıla' çıkarıldı. Buna göre; koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi hâlli hükümlüler, bir yıl erken tahliye olacaklardır. Süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanlar,cezalarının 'üçte ikisini' infaz kurumunda çekmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabilmektedir.Düzenlemeyle bu oran, yarıya indirilmektedir. Ancak, aşağıdaki suçları işlemiş olanlar bu düzenlemenin kapsamı dışındadır. Bu suçlar şunlardır: a) Kasten öldürme (madde 81,82). b) Altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen… kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları. c) Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105). d) Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132, 133, 134, 135, 136,137,138). e) Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188). f) Devletin güvenliğine karşı suçlar. g) Anayasal düzene karşı suçlar. h) Milli savunmaya karşı suçlar. ı) Devlet sırlarına karşı suçlar. i) Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar.

Bu düzenleme, bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol