banner51
19 Kasım 2018 Pazartesi

Cezaevlerinde Boşalt-Doldur Dönemi

Ülkemizde 15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi sonrası başlatılan FETÖ/PDY soruşturmaları sonrası geliştirilen 'Denetimli Serbestlik' kapsamında kapalı ve açık ceza infaz kurumlarından yaklaşık 38 bin kişinin tahliye olacağı bildirildi.

26 Ağustos 2016 Cuma 15:05
Bu haber 2836 kez okundu
Cezaevlerinde Boşalt-Doldur Dönemi

            Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Resmi Gazete'de yayımlanan 671 S.Kanun Hükümde Kararnameyle Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle ilgili, "Düzenleme, bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir" dedi.

            Düzenlemenin 1 Temmuz 2016'dan önce işlenmiş suçları içerdiğini belirten Bozdağ, "Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'a eklenen geçici maddeyle 1 Temmuz 2016 tarihine kadar işlenen suçlar nedeniyle mahkum veya mahkum olacaklar bakımından iki önemli düzenleme yapılmaktadır. Koşullu salıverilmeye dair 'bir yıl', 'iki yıla' çıkarıldı. Buna göre; koşullu salıverilmesine iki yıl veya daha az süre kalan iyi hâlli hükümlüler, bir yıl erken tahliye olacaklardır. Süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanlar,cezalarının 'üçte ikisini' infaz kurumunda çekmeleri halinde koşullu salıverilmeden yararlanabilmektedir.Düzenlemeyle bu oran, yarıya indirilmektedir. Ancak, aşağıdaki suçları işlemiş olanlar bu düzenlemenin kapsamı dışındadır. Bu suçlar şunlardır: a) Kasten öldürme (madde 81,82). b) Altsoya, üstsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumunda bulunan kişiye karşı işlenen… kasten yaralama veya neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları. c) Cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar (madde 102,103,104,105). d) Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132, 133, 134, 135, 136,137,138). e) Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti (madde 188). f) Devletin güvenliğine karşı suçlar. g) Anayasal düzene karşı suçlar. h) Milli savunmaya karşı suçlar. ı) Devlet sırlarına karşı suçlar. i) Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar.

Bu düzenleme, bir af değildir. Koşullu salıverilme tarihine kadar geçecek sürede ceza, dışarıda denetimli serbestlik olarak infaz edilecektir" şeklinde açıklamalarda bulundu.

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!
banner17
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
SPOR TOTO SÜPER LİG
Tür seçiniz:
ARŞİV