banner51

Bu haber kez okundu.

HÜKÜMET ÇAYKUR İŞÇİSİNİ OYALIYOR!"

DİSK Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, yurt genelinde son süreçte yaşanan kadro sorunları ve mevsimlik Çaykur işçilerinin kadro talepleri hakkında bir açıklama yaptı.

            Yaptığı değerlendirmede, AKP Hükümetinin emekçiyi oyaladığını ileri süren Sendika Başkanı Seyit Aslan, “Günledir, haftalardır, aylardır kamuda mevsimlik, geçici ve sözleşmeli işçiliği kaldıracağız, bitireceğiz, diyen iktidar bir kez daha Çaykur işçilerinin beklentilerine ve kadro talebine olumsuz yanıt vermiş oldu" dedi.

            İşçilerin Sorunları Ortada Duruyor!

            İşçilerin taleplerine sessiz kalındığına vurgu yana Aslan, şunları söyledi:

            "Mevsimlik çalışan ve mevsimlik yaşamak zorunda kalan Çaykur işçilerini kadro talebine yanıt vermeyen İktidar ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, işçilerin tüm taleplerini karşılamış, kamuda mevsimlik, geçici, taşeron ve sözleşmeli tüm işçiler kadroya alınmış gibi propaganda yapılmaktadır. Halen kamuda, sözleşmeli, geçici, mevsimlik ve taşeron statüsünde çalışan yüz binlerce işçi olduğunu bilinen bir gerçektir. Sorunları ve kadro talebi olan mevsimlik Çaykur işçilerinin sorunları ortada duruyor, mevsimlik Çaykur işçilerinin yarasını iyileştirmek bir yana pansuman bile yapılmamıştır, yara kanamaya devam etmektedir."

            Mevsimlik İşçiler Yanıt Bekliyor!

            DİSK Gıda İş Sendikası Başkanı Seyit Aslan açıklamasında, ayrıca şunları kaydetti:

            “Mevsimlik Çaykur işçisinin kadro talebi ve mücadelesi yalnız değildir. Buradan bir kez daha ilan ediyoruz, sendika olarak tüm gücümüz ve imkânlarımızla kadro hakkının elde edilinceye kadar mücadelemizi mevsimlik Çaykur işçilerle birlikte sürdüreceğiz. Yüz binlerce işçiyi kadroya alıyoruz, diyenler söz konusu 10 bin Çaykur’u işçisi olunca nedense görmezlikten, duymazlıktan geliyorlar. Çaykur Genel Müdürlüğü, Bakanlık, Çaykur'da sözleşme imzalayıp ama işçinin tek bir sorununu çözmeyen sendika işçilerin taleplerini görmüyor, duymuyor, işitmiyor. Açlık sınırının 8 bin lira, yoksulluk sınırının 25 bin lira olduğu koşullarda, 5 ay 29 gün çalışarak hayatlarının sürdürmeye çalışan, emeklilik hayali kuramayan nasıl yaşayacak? Çocuklarının eğitimini, sağlığını nasıl sağlayacak? Kirasını, faturalarının nasıl ödeyecek? Nasıl beslenecek, sosyal hayatını nasıl sürdürecek? Mevsimlik Çaykur işçileri bu sorunlarına ve taleplerine yanıt bekliyor.”

            "Artık İdare Edilemez Süreçteyiz!"

            DİSK Gıda İş sendikası Başkanı Seyit Aslan, açıklamalarını şöyle tamamladı:

            “Zamlar, hayat pahalılığı, fahiş fiyatlar devam ederken, 6 ay bile çalışmadan kapıya konan, iş akitleri askıya alınan Çaykur işçileri hayatlarının nasıl sürdürecek? Yüzde yüzü aşan enflasyon karşısında alım güçleri nasıl büyüyecek?

            Bütün bu sorulara iktidardan, bakanlıktan, Çaykur Genel Müdürlüğü'nden ve Çaykur işçilerini temsil ettiğini iddia eden sendikadan yanıt bekliyor binlerce Çaykur işçisi. Sendika olarak yıllardır her platformda mevsimlik Çaykur işçilerinin kadroya alınmasını dile getirdik, getirmeye devam edeceğiz.

            Çaykur işçileriyle birlikte yürüttüğümüz mücadeleyi engellemek ve karalamak için her türlü yalana başvuran, mücadele etmek yerine sendikamızı iftira ve karalamalarla mücadele etmekten alıkoymaya çalışan sendika nerede? Çıkıp işçinin karşısına kapalı kapılar ardında ne yaptığını açıklamasını istiyoruz.

            İşçilerin kadro talebiyle yapmış olduğu mitingi engellemek, bu bizim mitingimiz değildir diyerek fabrika gezenlerin işçiye söyleyecekleri olması gerekir. Mitingi engellemek ve sendikamızı karalamak yerine mücadele etselerdi, bu gün kadro sorununa bir adım daha yaklaşılırdı. Sendika olarak Çaykur işçilerinin taleplerini ve kadro sorununu her platformda dile getirmeye çalıştık, getirmeye devam edeceğiz.

            Çaykur işçilerinin kadro talebi için hazırlanan kanun tasarısı, işsizlik sigortasından yararlanmalarının sağlayacak tasarının bir an önce mecliste görüşülmesini, işçilerden yana çıkarılmasını istiyoruz. Bölgenin en temel gelir kaynağı olan Çayın tüm yükünü üreticiler ve işçiler çekerken, Çaykur yöneticileri ve Çaykur yönetimiyle danışıklı hareket eden sendikanın sorunları çözmediği ve çözemediği ortadadır. Yaşanan bu süreç artık idare edilemez!”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol