banner51

Bu haber kez okundu.

NE YERLİMİZ KALDI NE MİLLİMİZ!

Şehir Hastanelerini işleten Rönesans İşletme Hizmetleri Danışmanlık A.Ş.’nin Danimarka menşeli ISS Facilities’e satılmasına dair Sağlık Bakanlığından izin alınıp alınmadığı, Bakanlığın satışı onaylayıp onaylamadığı ilginç bir gerçeği ortaya çıkardı.

            Kişisel Verilerin Korunmasına ilişkin kaygılarını aktaran CHP'li Bekaroğlu, Sağlık Bakanı Koca’ya bu satıştan haberi olup olmadığını sordu.

            Şehir Hastanelerinin yabancılara satışının Rekabet Kurumunun web sayfasında duyurulmasının ardından sayfadan kaldırılmasının nedenini Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a soran CHP'nin Rize Fındıklı kökenli İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, bu satışa ilişkin Sağlık Bakanlığından izin alınıp alınmadığı, böyle bir satışa onay verip vermediği, satış gerçekleşmesi halinde kişisel verilerin dışarıya transferinin önlenmesine dair nasıl önlem alınacağı konularını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

            İstanbul’daki Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Adana Şehir Hastanesi, Bursa Şehir Hastanesi, Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi, Yozgat Şehir Hastanesi ve Ankara’daki Fizik Tedavi Rehabilitasyon, Psikiyatri ve Yüksek Güvenlikli Adli Psikiyatri Hastanesinin yer aldığı satışla ilgili ayrıntılar ilginç bilgiler içerdi.             Rönesans İşletme Hizmetleri Danışmanlık'ın tamamının dünyanın en büyük dış kaynak hizmeti sağlama şirketi olan Danimarka menşeli ISS Facilities’e satışı ile ilgili işlemlerin başlatıldığını hatırlatan Bekaroğlu, Rekabet Kurumu’nun duyuruyu web sayfasından kaldırmasının nedenini Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a, bu satış işlemi ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığının onay verip vermediğini ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu.

            Sağlık Bakanlığının İtirazı Yok mu?

            TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde Bakan Koca’ya, Rönesans A.Ş.’nin Danimarka menşeli ISS Facilities’e satışını soran Bekaroğlu, Sağlık Bakanlığının bu satış işlemi ile ilgili herhangi bir itirazı olup olmadığı sorarak, “Bu projelerin ilk aşamasındaki sözleşmelerde işletmenin devrine izin veren düzenlemelere yer verilmiş midir” dedi.

            Bekaroğlu, sözleşmelerin, bu olasılığın gerçekleşme ihtimali üzerine kurulup kurulmadığının da cevabını istedi.

            Hizmet Bedeli Ayrı, Kullanım Bedeli Ayrı Şirkete

            Detayları kamuoyuyla paylaşılmayan 'kullanım bedeli' ve 'hizmet bedeli' ödemelerini içeren 20-25 yıllık sözleşmeler açısından sorun teşkil edip etmediğini soran Bekaroğlu, “Söz konusu devir işlemi gerçekleştirildiği takdirde şehir hastanelerine ilişkin Bakanlığınızca yapılan 'kullanım bedeli' ödemeleri bir şirkete 'hizmet bedeli' ayrı bir şirkete mi yapılacaktır” diye sordu.

            Devirden sonra Danimarka menşeli ISS Facilities’in şehir hastanelerinde ne tür hizmetleri üstleneceğinin izahını da isteyen Bekaroğlu, Bakan Koca’dan şu sorularına da yanıt istedi:

            "Bu hizmetler temel sağlık hizmetleri dışında kalan yemek, temizlik, güvenlik, teknik bakım, otopark vb hizmetlerin yanında sağlıkla ilgili radyoloji, görüntüleme ve laboratuar hizmetlerini de kapsamakta mıdır? Ödemeler TL’ye çevrilecek mi? Bu hizmetler karşılığında yapılacak ödemeler için geçmiş dönemde yabancı para cinsi üzerinden verilmiş ve/veya saptanmış bulunan birim ödeme miktarları ve garanti miktarları konusunda değişikliğe gidilecek midir? Bu ödeme tutarlarını döviz fiyatlarındaki aşırı yükselmeyi dikkate alarak Türk lirasına çevirmeyi düşünüyor musunuz? Kişisel sağlık bilgilerinin yabancılara devri nasıl engellenecek? Radyoloji, görüntüleme ve laboratuar hizmetleri nedeniyle bu hizmeti yürütecek yabancı menşeli firma tarafından edinilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait kişisel bilgilerin güvenliği nasıl sağlanacaktır? Bu verilerin dışarıya transfer edilmesi nasıl önlenecektir? Rönesans A.Ş.’nin 60 bini aşkın kurumsal müşteriye hizmet veren ISS Facilities’e satışı konusu Bakanlığınız tarafından Türkiye’de sağlık sektörünün gelecek dönem projeksiyonları açısından nasıl değerlendirilmektedir?"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol