banner51

Bu haber kez okundu.

Öcalan'ın bu önerisi MHP'lileri kızdıracak

 Terör örgütü PKK’nın İmralı’daki elebaşı Abdullah Öcalan, çözüm sürecinin devam ettiğini belirtirken, “Süreç devam ediyor ama sırat köprüsü üzerinde. Tek başımıza da kalsak bunu yürütme kararlılığımız tamdır. Ama altımızdaki zemin sırat köprüsü gibi olunca, kim düşer kim kalır, belli olmaz” dedi.

BDP Grup Başkan Bekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP Müzakere ve Çözüm Sürecinden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Önder'den oluşan heyet İmralı’ya giderek Öcalan ile 12’nci görüşmeyi yaptı. ANF'ye görüşmeye ilişkin bilgi veren Önder, Öcalan’ın sağlık durumu için, “Gayet iyiydi, zindeydi ve morali yüksekti. İyi gördüm kendisini. Pervin Hanım’ın ifadesiyle de son iki-üç görüşmeye göre morali en yüksek olan hali bu son görüşmede imiş” dedi.

Önder, bundan sonra İmralı'ya gidecek heyetin Buldan, Baluken ve kendisinden oluşacağı ancak karma olarak sürekli bir kişinin değişebileceği bilgisini verdi. Hasta tutsaklar konusunun görüşmenin önemli bölümünü kapsadığını kaydeden Önder, "Hasta tutsaklar sorununa tepkiliydi. Bu sorunun düzeltilmesini istedi" dedi.

Öcalan'ın "süreç devam ediyor ama sırat köprüsü üzerinde" dediğini ve sürecin risk barındırdığını söylediğini belirten Önder, Öcalan'ın şu sözlerini aktardı:

"Biz bunu yürütmek konusunda büyük bir irade gösteriyoruz. Ben Nevruz bildirgesinin halen arkasında duruyorum ama bir benzetme yapmak gerekirse, sırat köprüsü üzerinde yürütüyoruz. Tek başımıza da kalsak bunu yürütme kararlılığımız tamdır. Ama altımızdaki zemin sırat köprüsü gibi olunca, kim düşer kim kalır, belli olmaz."

-“SİZ, BİZ, GERİ ÇEKİLENLER, DEVLET HERKES SUÇ İŞLİYOR”-

Önder, Öcalan’ın yasal dayanak meselesini özellikle önemsediğini ve "şu an siz, biz, geri çekilenler, herkes, devleti de katıyorum herkes aslında mevcut yasal mevzuata göre suç işliyor" dediğini ifade etti.

Öcalan'ın "sürecin iki tane önemli eksiği var" dediğini aktaran Önder, "Birincisi; yasal bir alt yapı ve dayanağa kavuşturulmaması. Öcalan, 'neticede bu insanlar hadi gittiler, gittikleri gibi mi geri gelecekler. Bunların bir de dönüp siyaset yapmaları gerekiyor' diyor ve bunun için yasal alt yapının zorunlu olduğunu söylüyor" diye konuştu.

Önder, Öcalan tarafından belirlenen ikinci önemli eksiği ise şöyle açıkladı:

"Artık iletişim olanaklarının genişletilmesini, bir şekilde demokrasi güçlerinin sürece müdahil olarak katılmasını istiyor. Bunun halen böyle düzenlenmemiş olmasını da ikinci önemli eksiklik olarak görüyor. Yurtiçi ve yurtdışı basın, Meclis'teki Çözüm Komisyonu'nun her siyasi partiden üyeleri, Akil İnsanlar arasından belirlenecek heyet, bilim insanları, politikacıları sayarak, 'bunlarla görüşmeliyim ki, müzakerede benden beklenen ya da benim görmem gereken yer işlevsel olsun' diyor."

ANF’ye göre, İmralı'ya giden Buldan, Baluken ile Önder'den oluşan BDP ve HDP heyeti önümüzdeki günlerde bakanlarla yapacakları görüşmenin ardından da Kandil'de KCK yetkilileriyle görüşecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol