banner51

Bu haber kez okundu.

Pazar’da CHP aday adaylarından kritik toplantı…
 CHP’nin Pazar Belediye Başkan aday adayları, coşkulu kalabalığın karşısında deklarasyon yayınlayarak, aday belirlemede ön seçim istediklerini ilan ettiler.

Pazar’da CHP aday adayları Hikmet Hatırnaz, Abdullah Yıldız, Şükran Yangın Üst ve Dursun Şişmanoğlu’nun katılımıyla bir düğün salonunda düzenlenen toplantı geniş bir iştirakle gerçekleşti.

BİZE YAKIŞAN ÖNSEÇİMDİR

Coşkulu kalabalığa karşı ilk konuşmayı yapan CHP Pazar Belediye Başkan aday adaylarından Abdullah Yıldız, “Partimizde aday belirlemesi ön seçimle olsun diyerek bizleri buraya davet ettiniz. Biz de aynı görüşteyiz. Üye bazında ön seçim, bizim partimize yakışan, her kurumunda söylenen resmi bir sözdür. Lafta değil bizim tüzüğümüzde var. Pazar’da sizlerin isteğiyle üye bazında sandık kurmayı istiyoruz ve sizinle beraber hangi adayımız sandıktan çıkarsa çıksın, bütün aday adaylarımız o adayın peşinde bir nefer olarak sonuna kadar kampanyayı götüreceğimize söz veriyoruz” dedi.

Yıldız, dayatmalarla aday belirlenemeyeceğini söyleyerek, “Ben delegeme, üyeme güvenmiyorum deyip de demokrasiyi eliyle iten ilçedeki bir iki arkadaşımız ve il başkanımız maalesef antidemokratik olan dayatmacı bir zihniyetle karşımıza gelmektedir. Sizlerin imzalarıyla birlikte aday adaylarımız ve bizimle gelmek isteyen partili arkadaşlarımızla beraber, genel merkezde genel başkan yardımcımız Adnan Keskin’e gideceğiz, Gürsel Tekine gideceğiz ve diğer genel başkan yardımcılarına da hep beraber ulaşabildiğimize gideceğiz. Diyeceğiz ki Pazar halkı bunu istiyor. Bundan emin olun arkadaşlar belki bu akşam belki yarın sabah yola çıkıyoruz. Genel merkeze gideceğiz. Bu partiye emek veren sizler olacaksınız, bu partinin lokomotifini sizler yürüteceksiniz. Siz seçimlerde ağaçlara pankart asacak, sokakta bildiri dağıtacaksınız; partili olmayan, daha eski parti genel başkanlarıyla, bizim partiyle ilgisi olmayan bazı kişilerle burada liste yapmaya, aday belirlemeye çalışıyorlar. Sizlerin bize vermiş olduğunuz bu cesaretten yola çıkarak hiç kimseden yılmayacağız. Bu parti bizimdir arkadaşlar. Partimizi kimseye küçülttürmeyeceğiz Rize’de. Parti yetkililerine buradan sesleniyorum; bizim burayı bırakın lütfen kendi bölgelerinizde oy alın. Biz adayımızı belirleyebiliriz. Demokratik olmayan seçimlere yokuz. Biz aday adayları olarak partimize zarar gelmemesi için, demokrasi için mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu.

BURASI AYDINLIKLAR İÇİN MÜCADELE VERMİŞ ATİNA’DIR

Aday adayı Şükran Yangın Üst de davet üzerine katıldıkları bu toplantıyı düzenleyenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi: “Antidemokratik davranışlarla, insanı yok sayan, ben merkezli AKP zihniyeti ve temsilcilerine direncimizi selamlıyorum. Bütün kaleler zapt edilmiş gibi gözükse de burası aydınlıklar için mücadele edilmiş Atina’dır. Ben yaptığım işlerle Pazar’ı tanıttım, fark attım. Pazar halkı size sormaz mı siz ne attınız? Fark atacağız çünkü biz Pazarlıyız. Benim bir de önerim olacak. Hiçbir aday adayı arkadaşımızın oluşacak komitenin bilgisi dışında görüş alışverişi adı altında olsa bile, asla burada olmak istemeyen aday adayları ile görüşmemesini öneriyorum. Ben emekli olmadım, ben istifa ederek geldim.”

ADAYI SİZLER BELİRLEYİN

Diğer aday adayı Dursun Şişmanoğlu ise yaptığı konuşmada, “2014 yerel seçimleri için Sarıyer Belediyesindeki görevimden istifa edip Pazar belediye başkanlığı için aday adayı oldum. Hayatım belediyecilikle geçtiği için aday adayı oldum. Benden sonra 5 arkadaşım daha aday adayı oldu. Bu demokrasinin güzel tarafı. Başkan adayını sizlerin belirlemesini istiyoruz. Çünkü birlik ve beraberlik böyle sağlanır. Seçim böyle alınır. Başka türlü yöntemler kırgınlığa sebep olur. Seçim kaybedilir. Sosyal demokrat bir partide başka bir yöntem düşünülemez. Benim şahsen güvencem sizsiniz. Bu parti varsa sizlerin ve bizlerin sayesinde vardır. Ben şahsen tabanına güvenmeyen kim olursa olsun kınıyor ve saygı duymuyorum. Demokrasilerde benim bildiğim, seçimler vardır. ‘Ben yaptım oldu’ tavrı faşist bir yaklaşımdır. Sizler de ben de böyle bir anlayışı kabul edemeyiz öyle değil mi? İnanın her aday adayı arkadaşımız bunu kabullenir. Sandıktan çıkan arkadaşımızla Pazarda seçimi alırız. Sayın ilçe başkanım ve yönetim kurulu üyeleri bu demokratik isteğimizi duyar ve sizlerin önüne sandık koyar, ‘buyurun sevgili partili arkadaşlarım kimi istiyorsanız bu sandıktan çıkarın’ der ve hep beraber elini havaya kaldırır, adayımız budur deriz. Bütün eller birarada seçim startını veririz” ifadelerini kullandı.

DEMOKRASİNİN TARİFİ TEKTİR

Pazar Eski Belediye Başkanı ve CHP Pazar Belediye Başkan Aday Adayı Hikmet Hatırnaz da yaptığı konuşmada, “Demokrasinin tarifi tektir. Evrenseldir. Hiç kimse kendi aklına uygun bir demokrasi tarifi yapmasın. Biz bu demokrasinin tarifini çok iyi biliriz. Bilmeyen varsa kendilerine tarif ederiz. İnsanlar dolgu malzemesi değildir. İnsanlar kendi iradeleriyle yaşamlarına yön verir. Kişiliği şekillenir. Toplumda saygın yahut gayri saygın bir yer edinir. Her birey insan olduğu sürece hep demokrasiye sahip çıkmıştır. Sizler gibi, benim gibi, dışarıda olan burada olmayan dostlarımız gibi demokrasiye sahip çıkarken aslında kendi özüne sahip çıkmak ister. Toplumuna, ülkesine, tüm insanlığa sahip çıkmak ister. Demokrasi böyle bir şey. Eğer insansam, yaşamın her kesitinde ben ne olursa olsun yönetime katılmak isterim. Bu 4–5 yılda bir seçimlerde oy vermek değildir. Önümüzde bir seçim var. Bir aday belirlenecek. 6 aday adayı arkadaşımız var. Sizlerin onayıyla, temsile uygun gördüğünüz arkadaşımızın hiç biri birbirinden üstün değildir. Hepsi birbirinden pırlanta gibi, bu işi yapma kudretine sahip insanlardır. Ama ne olursa olsun sizlerin bu iradenizi bu süre içerisinde sandığa yansıtmanız gerekir. Ama birileri çıkıp da ‘aday adayları, adaylar benim iki dudağımın arasındadır, ben kimi istiyorsam o olur’ diyorsa bu işte bir yanlışlık var demektir. Hiç birimizin böyle bir dayatmayı kabul edecek zaafı göstermemiz mümkün değildir. Sandık önümüze gelecek. Sandık kendi iradesini belirleyecek. Temsil ve seçilen kişiyi söz sahibi edecek sizler yani vatandaşın kendisi bu iradeyi belirleyecek. Hiç kimse tek bir kişiye kendi iradesini teslim etmesi mümkün değildir. Ben kendi irademe sahip çıkamıyorsam o zaman ben bu toplumda dolgu malzemesinden başka bir şey değilim. Ben bunu kabul edemem sizin de kabul edeceğinize inanmıyorum. Sandık gelecek, bu irade kendi şeklini verecek, temsile haiz dostumuzu kişiyi sizler belirleyeceksiniz. Başkası değil. Hiç kimse benim adıma düşünemez ve benim adıma kendi iradesini kullanamaz” dedi.

Konuşmaların ardından aday belirleme sürecinde ön seçim yapılması için Genel merkeze götürülmek üzere hazırlanan dilekçelere imzalar atıldı. Toplanan imzaların, CHP Genel Merkezine elden teslim edilmesine karar verildi.

Pazar53

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol