banner51

Bu haber kez okundu.

 Rize Havalimanı 2 Yıl 9 Ayda Bitirilecek!

 

            Tahmini olarak 750 milyon liraya mal olması planlanan havalimanı inşaatının, 2 yıl 9 ayda tamamlanacağı kaydediliyor.

            Rize'nin Pazar ilçesi Yeşilköy Köyü ile Kız Kulesi mevkisi arasındaki 266 hektarlık alanda, kıyıdan 26 ila 32 metre uzaklıkta deniz dolgusu üzerine inşa edilmesi planlanan Rize Havalimanı inşaatında, derinliğin fazla olması nedeniyle, Ordu-Giresun Havaalanı’nda kullanılandan yaklaşık 3 kat daha fazla, 100 milyon ton üzerinde dolgu malzemesi kullanılacak.

            Havalimanı için kullanılması planlanan 100 milyon tondan fazla taş dolgu malzemesinin nerelerden karşılanacağı ise bilinmiyor!

            Proje kapsamında, günde 36 uçağın iniş kalkış yapabileceği 45 metre en ve 3 bin metre uzunluğunda pist ile apron inşa edilecek. Genel olarak yolcu ve kargo uçaklarına hizmet verecek olan Rize Havalimanı’nın ayrıca kompozisyon sınıfı D, türbülans sınıfı ağır, kalkış ağırlığı 150 bin kilodan fazla olan uçaklara da hizmet vermesi bekleniyor.

            Havalimanının bu özelliği ile NATO veya uluslararası uçuşlarda kullanılacağı ifade ediliyor.

            2 Yıl 9 Ayda Tamamlanacak

            Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Alt Yapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından 8 Eylül tarihinde ihaleye çıkarılacak olan Rize Havalimanı projesi için ilk etapta deniz dolgusu, pist, apron, taksirut, çevreyolu, emniyet tel örgüsü, mendirek, PAT sahaları ve çevre aydınlatma işleri yapılacak. Bu işler 600 milyon liraya mal olacak. Altyapı işlerinin ardından 150 milyon lira harcamayla da terminal binalarını kapsayan üst yapı işleri yapılacak.

            İhale İlanı Yayınlandı

            Rize Havalimanı altyapı inşaatı yapım işinin KİK’in 19. Maddesine göre açık ihale usulü ile yapılacağına dair ihale ilanı da yayımlandı.

            EKAP’ta yer alan bilgilere göre, Rize Artvin Havalimanı Altyapı İnşaatı yapım işi 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 19 uncu maddesine göre açık ihale usulü ile ihale edilecek. İhale, 8 Eylül 2016 Perşembe günü Saat: 10.00’da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü Zemin Kat Toplantı Salonu Ulaştırma Bakanlığı Sitesi (D) Blok Emek/Ankara’da yapılacak.

            İhaleye ilişkin bilgilerin de yer aldığı ilanda, sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren 15 gün içinde yer teslimi yapılarak işe başlanacağı ve işin süresinin yer tesliminden itibaren 1000 (bin) takvim günü olduğu kaydedildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol