banner51

Bu haber kez okundu.

SEL VE HEYELANLARIN 100 YILLIK BİLANÇOSU

Ülkemizde son 100 yıl içerisinde yaşanan sel ve heyelanlarda en yüksek ölümlü heyelan vakası Rize ile Trabzon arasında gerçekleştiği kaydedildi.

            Edinilen bilgilere göre, Türkiye'de son 90 yılda meydana gelen 389 ayrı ölümlü heyelanda, toplam 1.343 kişi hayatını kaybederken, en yüksek ölümlü heyelan vakası ise 1929'da Trabzon ile Rize sınırında yaşandı. Toplam 19 köyü etkileyen afette 148 kişinin hayatını kaybettiği kayıtlara yansıdı.

            Bugüne kadarki kayıtların incelendiği, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü bünyesindeki bir araştırmada, Türkiye'de 81 ilin 67’sinde ölümlü heyelan olayı yaşandığı kaydedildi.

            Araştırmada, yaşanan bu ölümlü sel ve heyelanlarda 38 olay, 336 ölüm ile Trabzon'un, 30 olay, 191 ölüm ile Rize'nin ve 58 olay, 85 ölüm ile İstanbul'un hem olay hem de ölüm oranı en yüksek olan iller olduğu belirtildi.

            Raporda ayrıca 1995 yılında Isparta'nın Senirkent ilçesindeki moloz akması olayında da 74 kişi hayatını kaybettiği de yer aldı.

            İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç.Dr Tolga Görüm ile doktora öğrencisi Seçkin Fidan tarafından 2017'de başlatılan 'Türkiye'deki ölümcül heyelan olaylarının tespit edilmesi' çalışmasıyla, 1929'dan 2019'a kadar ülkedeki ölümlü heyelanları di­jital ve yazılı medya kaynaklarından inceledi.

            Yaklaşık 3 yıl süren çalışma sonucunda İTÜ bünyesinde, Türkiye'de meydana gelen ölümlü heyelan olaylarını içeren bir veri tabanı oluşturuldu.

            Son 20 Yılda 2 Kat Arttı

            Araştırmada, son 20 yılda heyelanların iki kat arttığını anlatan Görüm, ortalama ölümlerin de heyelan sayısıyla orantılı olarak arttığını vurguladı.

            Türkiye'de heyelan riskinin en fazla olduğu bölgenin Doğu Karadeniz olduğunu belirten Görüm, en az riskli bölgenin ise İç Anadolu Bölgesi olduğuna işaret etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol