banner51

Bu haber kez okundu.

VALİLİKTEN KENEVİR FABRİKASI ÇALIŞMASI

Önceki yıl, kontrollü üretim için izin verilen kendir/kenevir üretimi kapsamında Rize ve bölgesindeki üretimi artırmak için kurulması planlanan 'kenevir fabrikası' için Rize Valisi Kemal Çeber başkanlığında, ilk değerlendirme toplantısı yapıldı.

            Valilik toplantı salonundaki toplantıya Vali Çeber'in yanında, Pazar Kaymakamı Mustafa Akın, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Ali Serkan Savaş, İl Özel İdare Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Emre Ayar ve diğer ilgililer katıldı.

            Toplantıda Rize’de kurulması planlanan kenevir fabrikasıyla ilgili kurucu firma yetkilileri tarafından plan ve projelerin 3 boyutlu sunumu yapıldı. Kenevir fabrikasının yeri ve dikim yapılacak alanlar başta olmak üzere yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verildi.

            Planlanan fabrikayla özellikle Rize’nin coğrafi işaretli ürünlerinden olan Rize Bezi’nin (Feretiko) yeniden canlanması ve üretimin yaygınlaştırılmasının hedeflendiği belirtildi.

            Vali Kemal Çeber, kenevir üretimiyle ilgili teşvik edici adımlar olduğunu hatırlatarak, “Pek çok alanda kullanılan kenevir ilimizde geçmiş yıllarda yaygın olarak üretilmekte ve coğrafi tescilli ürünlerimizden olan Rize Bezi üretiminde de kullanılmaktaydı. Fakat zaman içerisinde kenevir üretimi yapılmamış ve kenevirden üretilen ip, elyaf, kumaş gibi ürünlerde yaygınlığını kaybetmişti. Özellikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçilere kenevir üretimine teşvik etmesi sonrası bizde ilimizde kenevir üretimini artırmak ve kenevir fabrikası kurmak için çalışmalara başladık” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol