banner51

Bu haber kez okundu.

Bu ilaçlardan uzak durun!
 3 liralık grip ilacının ambalajını değiştirip 1500 liraya kanser ilacı diyerek satan simsarların yakalanması gözleri sahte ilaçlara çevirdi Türkiye Eczacılar Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, kaçak ve sahte ilaçlar konusunda vatandaşların mutlaka eczanelerden alışveriş yapması gerektiğinin altını çizdi. 

Çolak; sahte, kaçak ve merdiven altı üretilen ilaçların muhteviyatı hakkında "Ruhsatlı bir eczacılık firmasının bio eşdeğerlik testleri en az birkaç sürüyor. Her ilacın çok ince miligram hesaplamaları vardır. Kaçak ve sahte ilaç insanı ölüme götürür. Ele geçirilen ilaçların içine ne kattıklarını bilmiyoruz.  İlacın içinde etken madde olmayabilir veya  başka değişik maddeler ilave edilmiş olabilir. Eczane dışından ilaç alınmamasını özellikle vurguluyoruz" dedi.

ÇAPA VE HASEKİ'DE SAHTE KANSER İLACI SATTILAR

"Ruhsatı olmayan bakanlıktan onay almayan ürün sahtedir" "Emniyet birimleri tarafından kaçak ve sahte ilaç üreticilerine karşı sürekli operasyonlar yapılıyor. Eğer bir ilacı profesyonel üretmezseniz ve ruhsatınız yoksa sahte kapsamına girer. İlacı bulan, üretim masasına taşıyan, deneyleri yapan kim?  Bunları en başından sonuna kadar bilecek mekanizma ve denetime tabi olması gerekiyor. 

Bir kişinin çıkıp 3 gram şundan, 2 gram bundan koydum demesiyle ilaç yapılamaz. Ruhsatsız üretilen, Sağlık Bakanlığı'ndan onayı olmayan, Eczanelere depolardan barkod sistemiyle giriş yapmayan her ilaç sahtedir. 

Emniyet birimleri operasyonlarda ele geçirdiği kaçak veya sahte ürünlerin muhtevasını Hıfzısıhha ile çalışarak tespit eder." "Ortadoğu, Afganistan, Pakistan" "Türkiye'de merdiven altında üretim yapmaya çalışıp, sahte ürünleri pazarlamak isteyen kötü niyetli insanlar oluyor. Kaçak üretilen ilaçların hammeddeleri genellikle Ortadoğu ülkeleri, ile Pakistan, Afganistan gibi geri kalmış ülkelerden temin edildiğini biliyoruz."  

"Eczaneye sahte ilaç giremez" "Vatandaşlarımız bir ilacın sahte olmamasını istiyorsa mutlaka eczanelerden alışveriş yapmalıdır. Eczaneye farklı yerden ilaç girişi olmaz. Sağlık Bakanlığı'nın çok sıkı bir denetim mekanizması var. Üretim tesislerinde ilaçların bio yeterlilik testleri yapılıyor. İlaç piyasaya çıktıktan sonra da bu test ve deneyler devam ediyor. En ufak olumsuzlukta ilaçlar piyadan toplatılıyor. Üretim, dağıtım ve kullanım konusunda eczanelere sahte ilacın girme şansı yok." 

"Milyonda bir ihtimal" "Art niyetli bir eczacı para kazanmayı düşünüp böyle bir işe tevessül eder mi derseniz milyon da bir ihtimal derim." "İnternetten satışa yasak gelmeli" "Kanser ilaçları pahalı olduğundan sosyal güvencesi çaresiz vatandaşlarımız internet üzerinden ruhsatsız üretilen ve ne olduğu belli olmayan ilaçlardan alabiliyor. İnternette denetim olanağı bulunmuyor. İlaç konusunda internet üzerinden yapılan satışa mutlaka bir yasak veya düzenleme getirilmeli." "Bio eşdeğerlilik testleri olmadan olmaz"
"Ruhsatlı bir eczacılık firmasının bio eşdeğerlik testleri en az birkaç sürüyor. Her ilacın çok ince miligram hesaplamaları vardır. Kaçak ve sahte ilaç insanı ölüme götürür. Ele geçirilen ilaçların içine ne kattıklarını bilmiyoruz.  İlacın içinde etken madde olmayabilir veya  başka değişik maddeler ilave edilmiş olabilir. Eczane dışından ilaç alınmamasını özellikle vurguluyoruz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol