banner51

Bu haber kez okundu.

ÇAYIN BİR YARARI DAHA ORTAYA ÇIKTI

Bilim insanları tarafından yapılan çalışmadan çay içen kişilere iyi haber geldi. Çay içenlerin ölüm riskinin içmeyenlere göre yüzde 9 ile 13 daha düşük olduğunu ortaya koydu.

            Yerel ve ulusal haber sitelerinde yer alan haberlere göre; ABD’li bilim insanları, çay içme alışkanlıklarına ilişkin bir anket gerçekleştirdi. Ulusal Sağlık Enstitüleri'nden (NIH) bilim insanları tarafından, 2006-2010 tarihleri arasında, İngiltere'nin 'Biobank' veri bankası kullanılarak 40 ila 69 yaş aralığındaki 498 bin 043 kişiye çay içme alışkanlıkları sorulduğu bildirildi.

Ankete cevap verenler, 2022 yılına kadar takip edildi. Bilim insanları elde ettikleri sonuçları dün basın bülteniyle duyuruldu. Sonuçlara göre; her gün en az iki defa çay içen kişilerin ölüm riskinin yüzde 9 ila yüzde 13 daha düşük olduğunu açıkladı.

            Ölüm Riski İlişkisi

            Bilimsel çalışmanın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

            “Kafein metabolizmasındaki genetik çeşitlilikten bağımsız olarak, günde 2 veya daha fazla çay içenler arasında; daha yüksek çay alımıyla daha düşük ölüm riski ilişkilendirildi. Bu bulgular, daha yüksek alım seviyelerinde bile çayın sağlıklı bir diyetin parçası olabileceğini düşündürmektedir.”

            Söz konusu bulgular, kişinin çayına süt veya şeker ekleyip eklemediğine veya tercih ettiği sıcaklığın ne olduğuna bakılmaksızın sonucun aynı olduğunu gösterirken; daha önceki çalışmaların, yeşil çay içen Asya bölgesine yöneldiğini belirten bilim insanları, bu çalışmaya katılanların yüzde 89’unun siyah çay çeşitlerini içtiğini de vurguluyor!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol