banner51

Bu haber kez okundu.

Dikkat! Bunlar artık tehlikeli hareket
 İçişleri Bakanlığı; Türkiye'deki bütün il emniyet müdürlüklerine kitleleri ilgilendiren bir genelge gönderdi. Genelgenin temel mantığına göre; derbi ve milli maçlar gibi önemli müsabakalar sonrasında, asker uğurlama, düğün ve sünnet törenlerinin ardından oluşturulan konvoylarda, trafikte tehlike oluşturanlara karşı polis, sert önlem alarak yasal işlem yapacak.


 MECLİS EL KOYDU

S.T. adlı vatandaş, TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvururak, düğün ve sünnet merasimlerinde yapılan araç konvoylarının tehlike oluşturduğunu, araçlardan sarkan insanların hem kendilerini hem de başka araçları ölümle karşı karşıya bıraktığı şikayetinde bulundu. Başvuruyu işleme alan Meclis Dilekçe Komisyonu, İçişleri Bakanlığı'na bir yazı göndererek, "konvoy uygulamalarının denetim altına alınmasını" istedi.

İÇİŞLERİ "TEHLİKE VAR" DEDİ

İçişleri Bakanlığı; Dilekçe Komisyonu'na gönderdiği resmi yazıda, "Asker uğurlama, düğün ve sportif faaliyetler esnasında oluşturulan yoğun araç konvoyları, bu konvoylarda yer alan araç sürücülerinin ve yolcuların trafik kurallarına uymamaları, özellikle gençlerin ve çocukların araçların camlarından sarktıkları için diğer araç ve yayalar yönelik tehlike oluşturdukları" tespitini yaptı.

 81 İLE GENELGE 

Bu tür konvoyların önlenmesine yönelik tedbir alınması ve yasal işlemlerin yapılması için 81 il emniyet müdürlüğüne talimat gönderildiğini belirten İçişleri Bakanlığı; "Söz konusu etkinliklerde araç konvoylarının önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması ve olumsuz hareketlerde bulunanların uyarılmasını ve bu uyarılara uymayanlar ile yasalara aykırı hareketleri tespit edilenler hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılması konusunda 81 il emniyet müdürlüğümüze talimat gönderilmiştir. Ayrıca trafik güvenliğinin sağlanması yönünde denetim, eğitim, bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerimiz aralıksız olarak sürdürülmektedir" ifadelerini kullandı. Bu amaçla eğitim seminerleri, kampanyalar, ödüllü yarışmalar düzenlendiğini, spot filmler ve radyo spotları hazırlanarak televizyon ile radyo kuruluşlarında yayınlatıldığını kaydeden İçişleri Bakanlığı, şunları belirtti:

 EĞİTİM SEFERBERLİĞİ

"Yol kullanıcılarına trafik kurallarına uyma, tutum ve alışkanlığının kazandırılması ve trafikte yaşanan olumsuzlukları en aza indirmek amacıyla eğitim seminerleri ve kampanyalar düzenlenmektedir. Ayrıca ödüllü yarışmalar düzenlenmekte, spot filmler, radyo spotları hazırlatılıp televizyon ve radyo kuruluşlarımıza gönderilerek yol kullanıcılarının trafik güvenliği konusunda bilgilendirilmeleri amaçlanmaktadır. Halk eğitimi kapsamında sürücü ve yaya eğitim seminerleri 81 ilimizde devam etmekte, trafik güvenliği konusundaki bilgilendirmelerde bahsi geçen düğün, nişan, sünnet gibi tören yapılan kutlamalarda araç konvoylarının oluşturulmasında trafikte yaşanan sıkıntılar detaylı bir şekilde anlatılmaktadır."
(Milliyet)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol