banner51

Bu haber kez okundu.

FINDIKLI'DA  ATA TOHUMLARI TOPRAKLA BULUŞACAK

Fındıklı Ziraat Odası tarafından başlatılan proje kapsamında, köylerden toplanan unutulmaya yüz tutmuş ata tohumları, gelecek yıl toprakla buluşacak. 

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, yaptığı açıklamada,  2 yılda binlerce fide ürettikleri projeyle, ata tohumlarını artırdıklarını ifade ederek," Unutulmaya yüz tutmuş ata tohumlarını  gelecek nesillere aktarılması için elimizden geleni yapıyoruz.  Bu çalışmalarımızı Fındıklı Belediyesi ile ortaklaşa oluşturulan Meci Tarım Parkı'nda yapıyoruz" dedi. 
 

 ÇİFTÇİLERE ÜCRETSİZ FİDE DAĞITTIK

Proje kapsamında üretilen  100 bin fidenin  ücretsiz çiftçilere dağıtıldığını belirten Özsoy, "Bölgedeki verimli toprakların, eski yıllarda olduğu gibi yeniden ata tohumundan üretilen fidanlarla buluşması sağlıyoruz. Kaybolmak üzere olan ata tohumlarına ulaşmak için 2018 yılında harekete geçtik. Bütün oda başkanlarımıza çağrı yaptık. İlk yıl 30 çeşit tohum topladık. Kendi bahçemizde ekerek çoğalttık. 2019 yılında 70, 2020 yılında ise 100 çeşit ata tohumu toplamayı başardık. 2020 yılında bu tohumlardan 100 bin fide ürettik. Ata tohumları ile üretilen bu fideleri üreticimize dağıttık. Bol lezzetli, kokulu, domates, salatalık, biberlerle çiftçimizi, toprağımızı buluşturduk. Tohum takas şartı ile üreticimize fidanları verdik. Ürettikleri sebzelerin tohumlarını istedik. Bu tohumlarla beraber yeni tohumlarda geliyor, bu yıl yüzde 50 daha çeşidimizin artacağını düşünüyorum" dedi.

'HEDEF 200 BİN FİDAN ÜRETMEK'
Gelecek yıl hedeflerinin 200 bin fide üretip çiftçilere dağıtmak olduğunu kaydeden Özsoy, şunları aktardı:

"Üretimin tamamen hibrit tohumlarla yapılıyor olması, sebzelerde eski tat ve lezzetin olmaması bizi ata tohumu arayışına sürükledi. Bizim amacımız ata tohumlarımızın kaybolmasını engellemek, bizden sonraki nesillere ulaştırabilmek. Bunun için Fındıklı Belediyesi ve  Ziraat Odası kurduğu Meci Tarım Parkı'nda oluşturacağımız alanda ata tohumlarımızın tanıtımını yapacağız. Ayrıca odamızda bir tohum odası oluşturacağız. Ata tohumlarımızı orada muhafaza edeceğiz. Hedefimiz ata tohumundan 200 bin fidan üretmek" 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol