banner51

Bu haber kez okundu.

Sinekler ellerini neden ovuştururlar?
 Aslında bu soruyu belkide hepimiz sormuşuzdur. Bacağımıza konan bir sinek kovalarsınız kovalarsınız yine gelir bacağınıza konar ve hep aynı hareketi yapar ya kanatlarını temizlerler  yada bacaklarını birbirine sürterler.bazende başlarını temizlerler..

Örnekler artırılabilir ama sineklerin bu hareketlerinin bilimsel bir açıklaması vardır elbetteki; Öncelikle sinekler herhangi bir yüzeyde istediği şekilde gezinebiliyor.Bunu ayaklarındaki yapışkan bir madde üreten kıllar sağlıyor.Bu kıllar sayesinde sinek ters yada düz yüzeylerde rahatlıkça tutunabiliyor.Bu kıllar devamlı olarak sineğin yapışmasını engellemek için  bacaklarındaki  yapışkan maddeyi temizliyor.Bu özellik sadece sineklere ait sanmayın yeryüzünde yaklaşık 1 milyon böcek türü bu şekilde tutunmayı sağlıyor.Gelelim sineklerin kafalarını temizlemesine bu hareketin altında yatan temel sebep sineklerin göz kapaklarının olmamasıdır.Sinekler gözlerini temizlemek için bacaklarını gözlerinin üstüne sürterek temizlenmesini sağlıyorlar.

Son olarak sineklerin en savunmasız anları temizlik zamanlarıdır.Üzerine gelen sinekliği fark etmesinin çoğu zaman geç olduğu durumdur 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol