banner51

Bu haber kez okundu.

Telefon Aldı, Hıyar Çıktı!

Yurttaşları, bu tür dolandırıcılık olaylarına karşı uyaran Dernek Başkanı Köksal Kasapoğlu, herkesin hakkını araması gerektiğine vurgu yaptı.
Telefon Siparişi Verdi, Hıyar Geldi!

Rizeli vatandaş, televizyon reklamı üzerinden telefon ile sipariş verdiği akıllı telefon kutusundan salatalık çıktı.
Rize’de yaşanan ilginç olayda H.Ö. isimli bir kadın, televizyon kanalında izlediği reklamdan etkilenerek telefon görüşmesi ile 179 TL karşılığında akıllı telefon siparişi verdi.

Telefonun ücretini kargo firmasına ödeyerek paketini evine götüren kadın, heyecanla paketi açarken kötü bir sürpriz ile karşılaştı. Paketten telefon yerine dilimlenmiş bir salatalık ve kırık bir şarj cihazı parçası çıktı. 

Telefonu sipariş verdiği televizyon kanalını arayan kadına, telefonun kargo firması tarafından salatalık ile değiştirilmiş olabileceği söylenirken; kargo firması ise kesinlikle paketin kendileri tarafından açılmadığını belirterek; savunma yaptı.

Dolandırıldığını ifade eden kadın, yasal yollardan hakkını arayacağını belirtti.

Tüketiciler Hakkını Aramalı

Konuyla ilgili açıklama yapan Rize Tüketiciler Derneği Başkanı Köksal Kasapoğlu, benzer olayların son günlerde arttığına dikkat çekerek, “Mesafeli satışlarda dikkatli olmak gerekir. Biz vatandaşlarımızı bu konuda uyarıyoruz. Kesinlikle sözleşme yapmadan satın alım yapmasınlar. Tüketicilerin 14 gün cayma hakkı vardır. Yapılan satım alımlarda eğer ayıplı mal söz konusu olursa tüketicilerin İl Ticaret Müdürlükleri bünyesinde bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirler. Tüketici Hakem Heyetleri 3 bin TL seviyelerindeki durumlarla ilgileniyor. Öte yandan eğer satış işleminde bir şart koşma varsa bu durumlarda da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na şikâyette bulunulması gerekiyor” dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol