banner51

Bu haber kez okundu.

YAĞMUR YAĞDI BÖYLE OLDU!

Rize'nin havasına alışamayan Rize Valisi Kemal Çeber, Rize ve bölgesinde 85 gün boyunca yağan yağmurların, Rize-Artvin Havalimanı çalışmalarını geciktirdiğini söyledi!

            Yapım çalışmaları devam eden Havalimanı alanında incelemelerde bulunarak son durumla ilgili bilgiler vererek, planlanan 100 milyon ton dolgunun 97 milyon 700 bin tonunun tamamlandığını, kalan 2 milyon 300 bin ton dolgu için çalışmaların devam ettiğini belirten Vali Çeber, "Günlük ortalama 100 bin ton dolgu yaptığımızı değerlendirdiğimizde 1,5 ay içinde dolgu çalışmaları bitecek" dedi.
            Altyapı çalışmalarında yüzde 96 seviyesinde, üst yapı inşaatında ise yüzde 48 seviyesinde olduklarını, 2 ay içinde altyapı çalışmalarının tamamlanacağını belirten Çeber, "12 Temmuz’da başlayan ve ilimize büyük afetler yaşatan yağışlı bir sezon geçirdik. Son 85 günün 2 günü hariç sürekli yağış vardı ve maalesef arkadaşların çalışamadığı günler oldu. Beton asfalt dökmek için 40-45 gün yağış dinmesini bekleyen ekipler oldu. Bu nedenle üstyapımızda biraz sarkma olabilir" diye konuştu.

            Yılsonu Açılışı Sarkabilir!

            "85 gündür aralıklı devam eden yağmur Rize-Artvin Havalimanı'nın açılışını sekteye uğrattı"  diyen Vali Kemal Çeber, "Biz yıl sonu itibariyle açmayı planlıyorduk ama iklim ve yoğun yağışlar nedeniyle tarihte küçük sarkmalar olabileceğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

            Ordu-Giresun Havalimanı’nın ardından deniz dolgusuna yapılacak Türkiye ve Karadeniz'deki 2. havalimanı olacak olan Rize-Artvin Havalimanı inşaat çalışmaları devam ediyor.

            Havalimanının pist, terminal binaları, çay yaprağı şeklinde olacak giriş takı ile çay bardağı şeklindeki kulesi de şekillenmeye başladı.

            Coğrafyayı Yenebiliyoruz Ama!

            Toplam 3 bin metre uzunluğu ve 45 metre genişliğe sahip olacak olan Rize-Artvin Havalimanı açılış

tarihinde gecikme olabileceğini öngördüklerini dile getiren Çeber, "Daha önce yaptığımız her açıklamada Rize'mizin coğrafi ve iklim zorluklarından bahsettik ki bu yıl iklim bizi fazlasıyla zorladı. Mühendisliğimiz çok ilerledi, coğrafyayı yenebiliyoruz ama iklim denilince belli bir yere kadar gidebiliyoruz. Her şeyi başka mühendislik çalışmalarının 10 katı titizlikle yaptığımızı düşünün. Bu nedenlerden ötürü üst yapımızda biraz sapma olabilir. Biz yıl sonu itibariyle açmayı planlıyorduk ama bu iklim ve yoğun yağışlar nedeniyle tarihte küçük sarkmalar olabileceğini düşünüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanımızın bize talimatı, ‘Vaktinde yapalım ama vaktinden de önemlisi en sağlamını, en güvenilirini, en güzelini yapalım’ olmuştu. 80 günlük bu yağış nedeniyle küçük sapmalar olabileceğini değerlendiriyoruz” şeklinde konuştu.
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol