banner51

Bu haber kez okundu.

YAŞAM ALANLARINI KORUYANLAR YARGILANIYOR!

Fındıklı'da 15 yılı aşkın süredir başta HES'ler olmak üzere, taşocakları, deniz dolgusu, kıyı balıkçılığı, maden aramaları ve dere ıslahı gibi proje ve çalışmalara karşı çıkarak yaşam mücadelesinin öncü isimlerinden 3'ü, yine yargı önüne çıkıyor.

            Fındıklı'daki yaşam mücadelesini sürdüren ve Fındıklı Dereleri Koruma Platformu'nun (FDKP) kurucuları arasında yer alan Hüseyin Acar, Avni Ertaş ile Behçet Ertaş, bu kez de 'görevi yaptırmamak', 'görevli memura hakaret' gibi suçlamalardan yargılanıyor.

            Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Yürütme Kurulu üyesi de olan Hüseyin Acar ile FDKP Sözcülerinden Evni Ertaş ile birlikte hakkında dava açılan yaşam savunucusu Behçet Ertaş'ın yargılandığı davanın duruşması 6 Temmuz Çarşamba günü Saat:09.00'da Pazar Bölge Adliyesinde görülecek.

            Savcılık ısrarcı

            Yargılanan 3 isim, yaptığı ortak açıklamada, dava iddianamesinde, "Görevi başındaki memurlara cebir göstermek sureti ile TCK 625/1 ile düzenlenen kanuna muhalefet" ve ayrıca TCK'nin 43/2 maddesi hükümleri uygulanması istemiyle atılı suçlardan cezalandırılmalarını isteyen Savcılığın, "Verilecek cezanın kısa süreli hapis cezasını aşması ve ertelenmemesi halinde şüphelilerin 5237 sayılı TCK'nin 53. maddesindeki haklardan yasaklanması" talebini de vurguladığını kaydettiler.

            Sosyal medya hesaplarından yaptıkları ortak paylaşımda Acar ile Ertaş, "Fındıklı'da 15 yıl geçti, bir kazma vuramadılar! Yaşam alanlarımızı savunuyoruz ve yargılanıyoruz. Kendimizi değil, yaşam alanlarımızı korumaya ve savunmaya devam edeceğiz. Fındıklı halkının haklı mücadelesi için yargılanmak onurumuzdur" diye ifadelere yer verdiler.

            Yargılandıkları dava için yaşam savunucuları ve çevrecileri desteğe çağıran üç yaşam savunucusu, Fındıklı'daki bir yaşam mücadelesindeki fotoğrafı kullandıkları afişte, "Hüseyin Acar, Avni Ertaş, Bençet Ertaş" isimleri ile birlikte, "Yaşam alanlarımızı savunduğumuz için yargılanıyoruz" ifadelerine yer verdiler.

            FDKP sözcüsü Avni Ertaş, bir süre önce ilçenin Arılı Dere vadisinde çalışma yapıldığını tespit ettikten sonra, harita mühendis olduklarını öğrendikleri kişilerin çalışmaları hakkında bilgi edinmek istedikler sırada söz konusu şahısların kendilerini tehdit ederek vadiden ayrıldıklarını söyledi.

            Aynı kişilerin olaydan bir ay sonra tekrar vadiye geldiğini kaydeden Ertaş, "Bu kez vadiden ayrılmalarına izin vermedik. Jandarmaya haber verdiler ve jandarma vadiden çıkarmak istedi. Biz de karakola kendimiz götürüp teslim edeceğimizi ve şikayetçi olacağımızı söyledik. Bu sırada tartışmalar yaşandı. Biz mağdur durumdayken jandarma bizden şikayetçi oldu ve hakkımızda böyle bir dava açıldı. Yaşam alanlarımızı korumak suç oldu ama geri durmayacağız" diye konuştu.

            Fındıklılı yaşam savunucularının yargılandığı dava, 6 Temmuz Çarşamba günü Rize Pazar Bölge Adliyesinde sabah saat:09.00'da görülecek.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol